Nowe rozwiązania związane z żywieniem uczniów i ostatnia decyzja związana z „uzgodnieniami międzyresortowymi” w sprawie drożdżówek w szkołach, skłoniły mnie do zabrania głosu w tej ważnej sprawie.

Dobre osiągnięcia uczniów w szkole, to nie tylko sprawa poziomu ich inteligencji czy jakości pracy szkoły, to także właściwe odżywianie. Badania naukowe jasno wskazują, że samo śniadania w domu uczniom nie wystarcza. Tym bardziej, że ok. 25% gimnazjalistów nie je śniadania w domu. Dla zachowania niezbędnej sprawności i koncentracji uczeń potrzebuje w trakcie coraz dłuższego dnia nauki, odpowiednio dobranego dożywiania. Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych jest  bardzo  istotne, gdyż w ciągu ostatnich 20 lat liczba otyłych uczniów wzrosła trzykrotnie.

W tym roku zaprosiłem trzydziestopięcioosobową grupę dyrektorów szkół należących do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych, na wyjazd studyjny do niemieckich placówek oświatowych z którymi współpracuję. W trakcie pobytu w gimnazjum w Königswinter, w którym przebywało w przeszłości szereg grup dobrzeńskich uczniów, skorzystaliśmy z usług szkolnej stołówki.

Szczególną uwagę zwraca tam kiosk szkolny prowadzony (nieprzerwanie od 1995 r.) przez stowarzyszenie. Ponad osiemdziesięciu rodziców (ale też babć i dziadków) uczniów troszczy się codziennie, i to społecznie, o dożywianie tysiąca kilkuset uczniów i nauczycieli w czasie przerw. Każdy poświęca chociaż kilka godzin tygodniowo na pracę w kiosku. Pozwala to na współdecydowanie rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych swoich pociech i nie są tam potrzebne regulacje ministerialne. Uczniowie otrzymują darmowo owoce i warzywa, w mniejszych pokrojonych porcjach (badania uczonych z Dortmundu wykazały, że dzieci i młodzież spożywają je dwukrotnie więcej, gdy są podane w mniejszych porcjach).

Wśród kupowanych produktów dominują kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z niskokalorycznym serem i kiełbasą oraz warzywami, serki ,jogurty, muesli, kakao  i mleko. Wśród napojów dominują woda mineralna, herbata i soki, a uczniowie klas 9 – 12 korzystają także z kawy. Warto zaznaczyć, że picie jest równie ważne w procesie uczenia się i wielogodzinnego pobytu w szkole! Z dochodów sklepiku finansowane są różne imprezy dla uczniów ale i zakupy na rzecz szkoły.

Warto zerknąć na www.kioskverein.de

Hubert  Kołodziej – były dyrektor szkół

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info