W Polsce Krzyżacy kojarzą się raczej źle, ale wystarczy wjechać w głąb Czech na zaledwie 37 km, by trafić do miejscowości, która symbole krzyżackie ma w swym herbie i na swej fladze. Krzyżak widnieje tam nawet w nagłówku ulicznego planu miejscowości:
Uzdrowisko Karlova Studanka, bo o tej miejscowości mowa, warte jest odwiedzenia. Jego wyjątkowość to nie tylko krzyżacki rodowód, ale podobno też najczystsze w całej Europie powietrze. W uzdrowiskach jakość powietrza jest na bieżąco kontrolowana. Z tych kontroli wynikać ma, że nigdzie w Europie powietrze nie jest czystsze niż w Karlovej Sudance. Odwiedźcie więc Karlovą Studankę także z myślą o waszych płucach. Tym bardziej, że licząc od Opola jest to jakieś 110 km. Można więc pojechać rano a wrócić pod wieczór.
Karlova Studanka jest też warta odwiedzin ze względu na swą architekturę. Tam czas jakby zatrzymał się w XIX wieku. Spacer po centrum Karlovej Studanki, to tak trochę wyprawa w przeszłość. Ponadto jest to punkt wyjściowy najładniejszej trasy pieszej na Pradziada (doliną rzeki Bila Opava). Napiszę o tej trasie oddzielnie. Wprawdzie listopad to nie pora na tę wycieczkę, ale cały czas jeszcze możemy zwiedzać Karlovą Studankę. Jeśli późną wiosną, bądź latem, wyruszymy na Pradziada, to przynajmniej dojazd do Karlovej Studanki będziemy już wtedy znali.
Do Karlovej Studanki jedziemy w przez Nysę i Głuchołazy, w których wybieramy kierunek na Jesenik. Po przejechaniu ok. 16 km od granicy miniemy rondo w Jeseniku, przez które przejedziemy na wprost, i po kolejnych 6 km trafimy na rozwidlenie w miejscowości Bela pod Pradedem. Droga w prawo (główna nr 44) prowadzi na Sumperk. My jedziemy w lewo (droga nr 450) w stronę Karlovej Studanki (jest to też kierunek na Bruntal i Ostrawę).
Po przejechaniu drogą nr 450 kolejnych 9 km znajdziemy się we wsi Vidly, w której na rozwidleniu wybieramy drogę w prawo do Karlovej Studanki. Po przejechaniu 6 km zobaczymy taki drogowskaz:
Z asfaltu skręcimy w brukowaną drogę w stronę Vrbna pod Pradedem. Ten zakręt pokazuje kolejne zdjęcie:
Nie pojedziemy jednak długo tą drogą. Widoczny na zdjęciu budynek to Restauracja – Apartamenty – Hubert. Wjeżdżamy na ich parking. Jest płatny 30 koron za godzinę, 60 koron za dwie godziny i 70 koron za cały dzień. Wybieramy cały dzień (70 koron to 11 zł). Parking przed Hubertem pokazuje kolejne zdjęcie:
Od Huberta zaczynamy pieszą wędrówkę po Karlovej Studance. Cała nasza trasa to niecały kilometr wzdłuż tej brukowanej drogi, od górnego parkingu przy Hubercie do dolnego parkingu, przy którym kończy się bruk i znów zaczyna się asfalt. Od tej kilometrowej trasy będziemy podchodzić do mijanych obiektów, ale będą to zawsze niewielkie odległości (od kilkadziesiąt, do góra 200 metrów).
Pierwszy ważny obiekt, na który trafimy po mniej więcej 300 metrach od Huberta to sanatorium "Śląski Dom" (Karlova Studanka leży na Śląsku).