W niedzielę 15 listopada o godz. 15.30 w opolskiej Bibliotece Caritas (ul. Szpitalna 7) odbędzie się spotkanie ze świadkami historii poświęcone Tragedii Górnośląskiej.
Dla mieszkańców Górnego Śląska rok 1945, a szczególnie ostatnie dni stycznia były szczególnie tragiczne. Wkroczenie Armii Czerwonej na nasze tereny i związana z tym gehenna mieszkańców Górnego Śląska stanowią jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii naszego Regionu.
Po 70 latach, świadków historii, którzy mogą opowiedzieć o wydarzeniach tamtych czasów, a co za tym idzie uwrażliwić społeczeństwo na zawiłą historię regionu, w którym żyjemy, jest coraz mniej. Tym ważniejsze jest, aby temat wydarzeń związanych z Tragedią Górnośląską wciąż na nowo podejmować.
Spotkanie ze świadkami historii poprzedzi o godz. 14.00 nabożeństwo w Opolskiej Katedrze, podczas którego odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Tragedię Górnośląską, a także prezentacja wystawy pn. „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Inicjatorem uroczystości w Katedrze jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
Wstęp na spotkanie jest wolny, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 13 listopada 2015 roku. Kontakt:
- telefon: 77 402 51 05
- e-mail: andrea.halenka@haus.pl
Poniżej program spotkania:
15.30-15.40 – Powitanie uczestników – Lucjan Dzumla, Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, Rafał Bartek, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
15.40-16.10 – Referat wprowadzający pt. „Tragedia Górnośląska – dramatyczne wydarzenia roku 1945” – dr Adriana Dawid, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego
16.10-18.10 – Relacje świadków wraz z dyskusją pt. „Tragedia Górnośląska – jak ją pamiętamy, co o niej wiemy?”
- Moderator: dr Adriana Dawid, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego
- Wiktor Kik, deportowany do Związku Sowieckiego w wieku 17 lat
- Maria Jagło, świadek czasu z Boguszyc
- Maria Kutz, świadek czasu z Chrzowic
- Krista Slotta, świadek czasu z Kup
18.10-18.15 – Podsumowanie i zakończenie spotkania – Lucjan Dzumla, Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
od 18.15 -Poczęstunek