W spotkaniu mogą uczestniczyć osoby od 26 do 35 roku życia. Chętni powinni uczestniczyć przynajmniej w 3 spotkaniach formacyjnych w swoim punkcie przygotowań. Termin zgłaszania się do 22 listopada br.
Adresy punktów przygotowań:
45-007 OPOLE, ks. Robert JÓZEF, Parafia Podwyższenia Krzyża Św., ul. Katedralna 2, piątek g.19.00, kościół św. Aleksego
46-369 OPOLE, Ewelina ADAMSKA, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, pl. Mickiewicza 1, wtorek g.19.00, salka centrum (dom katechetyczny Parafii św. Piotra i Pawła, boczne wejście)
W tym roku mija 10 lat od śmierci brata Rogera, założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé.
Przypomnijmy, w 2005 roku, w trakcie wieczornej modlitwy, 90-letni zakonnik został kilkakrotnie ugodzony nożem przez niezrównoważoną psychicznie kobietę. Mimo natychmiastowej pomocy, nie udało się go uratować.
Brat Roger urodził się 12 maja 1915 r. jako Roger Schutz-Marsauche w szwajcarskiej Prowansji.
W latach 1937-1940 studiował teologię w Lozannie, a następnie w Strasburgu. Od sierpnia 1940 r. zamieszkał w Taizé, tam też – w wiosce oddalonej o kilka kilometrów od linii demarkacyjnej, która wówczas dzieliła Francję – przeżył okres wojny. W tym czasie udzielał schronienia wielu ludziom.
Stopniowo do brata Rogera przyłączali się inni bracia. Wśród pierwszych braci byli też Niemcy i Francuzi, którzy do dziś stanowią najliczniejszą grupę w Taizé. W 1949 r. bracia złożyli śluby i zobowiązali się do życia na wzór wspólnoty klasztornej: została utworzona "Communauté" – Wspólnota.
Bracia nie przyjmują żadnych darowizn ani ofiar. Zrzekają się też należnych im spadków. Sami zarabiają na swoje utrzymanie i łożą na utrzymanie innych braci wyłącznie z zarobionych przez siebie pieniędzy.
Choć brat Roger wywodzi się z tradycji Kościoła reformowanego, Taizé czerpie z różnych źródeł. Tak więc każdy, kto tam przychodzi, znajduje coś z tradycji swego Kościoła: katolicy zwrócą uwagę na wielki szacunek dla Eucharystii, protestanci – na rolę Biblii, a prawosławni – na ikony i śpiewy kościelne.
Od kilku dziesiątek lat Taizé przyciąga młodych ludzi z całego świata. Papież Jan XXIII powitał niegdyś brata Rogera słowami: "Oh, Taizé, ta mała wiosna!".
Od 1978 r. Wspólnota Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi.