Święto Województwa Opolskiego w tym roku w otoczeniu najpiękniejszego pałacu – w Mosznej. Słońce sprzyja, a w połączeniu z atrakcjami przyciąga tłumy.
Rozdano Opolskie „Szmaragdy”. Na scenie wystąpili: „Wilkowianie”, „Rudniczanie”, „Frelki”, „Długomiłowiczanki i Poezja”, zespoły Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, „Nambik” „Centavia”, „Dąbrowianki”, „Wokaliza”, „Bożenki” oraz Studio Piosenki Kluczborskiego Domu Kultury.
Monika Morka, Małgorzata Kalińska, Amelia Brandys, Aleksandra Ryszka, Kamila Szpineta i Lena Zientek oraz duet Dorota Szatka i Martyna Preusner. To soliści, którzy otrzymali nagrody i brawa. Pięknie rozbrzmiewał również chór Zespołu Pieśni i Tańca Otmuchów i Orkiestry Dęte z Szemrowic, Borek Wielkich, Radłowia, Bialska Orkiestra Dęta oraz Birkenhördter Blasorchester z Niemiec. Gwiazda wieczoru to zespół „Poparzeni Kawą Trzy”.
Pop-rockowa grupa, powstała w 2005 roku, złożona przede wszystkim z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM, w tym min. Jacka Kreta, Romana Osicy oraz Wojciecha Jagielskiego. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal. Ich najsłynniejsze przeboje to m.in. „Byłaś dla mnie wszystkim”, „Okrutna, zła i podła”.
Koncert prowadzili Karol Strasburger i Robert Janowski.
Nie brakowało atrakcji dla dzieci: bezpłatna strefa zabaw, warsztaty plastyczne i kreatywne, gry, zabawy zręcznościowe, sportowe, malowanie buziek, bańki mydlane, strefa gier XXL, a nad dobrą organizacją czuwali animatorzy.
Rodzice, zostawiając dzieci pod opieką mogli odwiedzić miasteczko „Opolskie dla Rodziny”, gdzie mogli złożyć wniosek o wydanie Opolskiej Karty Rodziny i Seniora oraz zapoznać się z ofertą firm i instytucji, będących partnerami.
Organizatorzy zadbali o zdrowie organizując m.in. badanie postawy u dzieci i badanie płaskostopia. Poza tym były porady prawne, warsztaty dla silnych i niezależnych kobiet, nauka obsługi wiertarki, szlifierki i innego sprzętu, który zazwyczaj kojarzy się z mężczyznami.
Było również miasteczko „Opolskiej Marki”, a tu swoje walory prezentowały najlepsze opolskie firmy, m.in. laureaci tegorocznej edycji konkursu Opolska Marka.
Nie zabrakło uciech dla podniebienia. Nad tym czuwały opolskie koła gospodyń wiejskich. I tu troszkę z naszego podwórka, bo prym wiodły nasze Dobrzenianki z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim.
Fot. Łukasz Kołodziej, Piotr Wrona