Nowy tomograf komputerowy i mammograf to kolejne aparaty, które już teraz sprawiają, że pacjentki badane są niejednokrotnie w dniu rejestracji. Sprzęt zakupiono z budżetu województwa opolskiego, przy ogromnym wsparciu UE.

Zakupiono je w ramach projektu unijnego „Poprawa jakości diagnostyki obrazowej w celu zwiększenia efektywności leczenia nowotworów złośliwych w Opolskim Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu”.

Te nowe urządzenia znacznie poprawią dostępność do badań diagnostycznych pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii, które są podstawą zarówno diagnozy pierwotnej, jak i kontroli leczenia pacjentów.  Lepsza dostępność oznacza krótszy czas oczekiwania na badanie, a wcześniejsze wykrycie oznacza większe szanse na wyleczenie.

Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii wylicza, że tomograf komputerowy kosztował prawie 3 miliony 500 tysięcy złotych, z czego prawie 3 miliony to dotacja unijna, a 500 tysięcy to dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. W przypadku mammografu, koszt jego zakupu to prawie 2 miliny 500 tysięcy złotych, z czego niemal 2 miliony to dotacja unijna, a urząd marszałkowski dołożył prawie 350 tysięcy złotych. Dodajmy, że unijne pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, o które zabiegał marszałek województwa opolskiego.

Obydwa urządzenia dublują już te, które szpital posiadał wcześniej. –  Mammograf ogranicza czas badania, a samo badanie jest mniej bolesne. A tomograf komputerowy to nowoczesny sprzęt, który zapewnia nam bezpieczeństwo konsultacyjne w przypadku awarii pierwszego urządzenia. Cieszymy się, że terminy do tomografii komputerowej mamy najkrótsze w województwie. Przy uruchomieniu kolejnego tomografu badania będą odbywały się na bieżąco, teraz czas oczekiwania to około siedmiu dni – mówi dyrektor Marek Staszewski.

Bożena Widz-Tomala, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej zauważa, że wszystkie urządzenia są ultranowoczesne. Pozwalają na przygotowanie dobrego opisu, tak aby dawki promieniowania były dokładnie kierowane w trakcie leczenia na nowotwór.  – Tomograf ma dwa rodzaje zadań, czyli diagnostykę i „erteterapię”. W mammografie mamy możliwość przeprowadzania innowacyjnych badań: mammografii spektralnej i tomosyntezy, czyli rodzaju warstwowego badania piersi. Tomosynteza to komputerowa rekonstrukcja tomograficznego obrazu struktur wewnętrznych piersi. Mammografia spektralna jest dynamiczną oceną czynnościową zmian w piersi wykonywaną z dożylnym podaniem kontrastu. Jest to ewenement na skalę światową. Możemy również badać pacjentów z implantami i protezami, co do tej pory było niemożliwe  – dodaje Bożena Widz-Tomala.

W Opolskim Centrum Onkologii z badania mammograficznego rocznie korzysta 11 tysięcy pań.

 

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.