Kolacja chanukowa, koncert muzyki żydowskiej, kino protestanckie, wykłady i konkursy to tylko niektóre punkty programu 5. Namysłowskich Dni Protestantyzmu.
Tych dni było dokładnie siedem. Impreza zorganizowana przez Namysłowski Ośrodek Kultury trwała od poniedziałku do niedzieli i miała pokazać ogólnie pojęty świat protestantyzmu, głównie głoszone przez protestantów prawdy religijne oraz ich dorobek kulturowy. Sporo też było akcentów żydowskich.
– tłumaczyła Jadwiga Kawecka, instruktor ds. muzealnych w NOK.
Przez tydzień w Izbie Regionalnej NOK można było oglądać wystawę dotyczącą protestantyzmu. Od wtorku do piątku pokazywano również kino protestanckie. Filmy „Przypływ wiary”, „Dotknij nieba” i „Jednakowo inni” zobaczyć mógł każdy.
Natomiast w środę w bibliotece NOK zorganizowano test wiedzy o reformacji, w którym wystartowali uczniowie namysłowskich szkół. Kulminacja atrakcji nastąpiła jednak w weekend. W sobotę odbyły się warsztaty artystyczne kamishibai (teatr obrazkowy) dla dzieci oraz kolacja chanukowa i koncert muzyki żydowskiej. Z kolei w niedzielę odprawiono nabożeństwo ekumeniczne kończące tegoroczne Namysłowskie Dni Protestantyzmu.
– mówił Mariusz Antoszczuk, pastor zboru zielonoświątkowego Kanaan w Namysłowie.
Namysłowski dom kultury zorganizował dni protestantyzmu już piąty raz. To dlatego, że w mieście jest dużo luteran i zielonoświątkowców. Pomysłodawcami tej cyklicznej imprezy są Jadwiga Kawecka i Mariusz Antoszczuk.
– wspominał pastor.
– mówiła Jadwiga Kawecka.
Protestantyzm, obok katolicyzmu i prawosławia, jest jednym z głównych odłamów chrześcijaństwa powstałych wskutek reformacji Kościoła zapoczątkowanej w XVI wieku przez Marcina Lutra.
– tłumaczy Mariusz Antoszczuk.