Poznać inną wiarę i kulturę – za nami piąte Namysłowskie Dni Protestantyzmu [GALERIA, AUDIO]

© Tomasz Chabior

Kolacja chanukowa, koncert muzyki żydowskiej, kino protestanckie, wykłady i konkursy to tylko niektóre punkty programu 5. Namysłowskich Dni Protestantyzmu.

Tych dni było dokładnie siedem. Impreza zorganizowana przez Namysłowski Ośrodek Kultury trwała od poniedziałku do niedzieli i miała pokazać ogólnie pojęty świat protestantyzmu, głównie głoszone przez protestantów prawdy religijne oraz ich dorobek kulturowy. Sporo też było akcentów żydowskich.

– tłumaczyła Jadwiga Kawecka, instruktor ds. muzealnych w NOK.

Przez tydzień w Izbie Regionalnej NOK można było oglądać wystawę dotyczącą protestantyzmu. Od wtorku do piątku pokazywano również kino protestanckie. Filmy „Przypływ wiary”, „Dotknij nieba” i „Jednakowo inni” zobaczyć mógł każdy.

Natomiast w środę w bibliotece NOK zorganizowano test wiedzy o reformacji, w którym wystartowali uczniowie namysłowskich szkół. Kulminacja atrakcji nastąpiła jednak w weekend. W sobotę odbyły się warsztaty artystyczne kamishibai (teatr obrazkowy) dla dzieci oraz kolacja chanukowa i koncert muzyki żydowskiej. Z kolei w niedzielę odprawiono nabożeństwo ekumeniczne kończące tegoroczne Namysłowskie Dni Protestantyzmu.

– mówił Mariusz Antoszczuk, pastor zboru zielonoświątkowego Kanaan w Namysłowie.

Namysłowski dom kultury zorganizował dni protestantyzmu już piąty raz. To dlatego, że w mieście jest dużo luteran i zielonoświątkowców. Pomysłodawcami tej cyklicznej imprezy są Jadwiga Kawecka i Mariusz Antoszczuk.

– wspominał pastor.

– mówiła Jadwiga Kawecka.

Protestantyzm, obok katolicyzmu i prawosławia, jest jednym z głównych odłamów chrześcijaństwa powstałych wskutek reformacji Kościoła zapoczątkowanej w XVI wieku przez Marcina Lutra.

– tłumaczy Mariusz Antoszczuk.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.