Dnia 13 stycznia o godzinie 13:00 w Auli im. Józefa Kokota Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego, odbyło się kolejne spotkanie w ramach "Złotej serii wykładów Uniwersytetu Opolskiego". Tym razem gościem specjalnym był Gen.Prof.Nadzw.Dr Mieczysław Bieniek. 

Urodzony dnia 19 czerwca 1951 roku w Krapkowicach jest honorowym obywatelem gminy Strzelce Opolskie. Jest doktorem nauk w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz strategii wojskowej. Jest również autorem wielu podręczników, książek i artykułów z tej dziedziny. Ponadto jest instruktorem spadochronowym klasy mistrzowskiej z ponad 3500 skokami na koncie, posiada uprawnienia instruktora spadochronowego armii amerykańskiej, belgijskiej, tureckiej, brytyjskiej i norweskiej. W roku 2002 został wyznaczony na stanowisko pierwszego zastępcy dowódcy 3 Międzynarodowego Korpusu Sił Szybkiego Reagowania, z dowództwem na terenie Istambułu w Turcji. Generał Bieniek był pierwszym polskim oficerem, który objął tak wysokie stanowisko w NATO.

Środowy wykład Generał Bieniek rozpoczął humorystycznego wspomnienia sytuacji kiedy wraz z Clintem Eastwoodem oraz Melem Gibsonem miał okazję uciąć krótką rozmowę, a drugi z wymienionych panów przestrzegł Generała słowami "Remember. Never ever learn the history of Scotland from the Braveheart movie". Oznacza to tyle, żeby zapamiętać żeby nie uczyć się historii Szkocji z filmu "Braveheart: Waleczne Serce". Generał Bieniek porównał to do tego jakby historii Polski uczyć się samych filmów, że to mija się z celem. 

Następnie nadszedł czas na prawidłową część wykładu na temat globalnych zagrożeń zachodzących w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Generał przyznał, że Unię Europejską czeka jeden z największych kryzysów, z jakim do tej pory mogło przyjść się jej zmierzyć, a o obronę wolności i dóbr humanitarnych oraz społeczeństwa powinny walczyć organizacje międzynarodowe oraz zjednoczone ze sobą mocarstwa światowe.

Mieliśmy również okazję wysłuchać historii zrównoważonego bilansu strategicznego, który miał miejsce do roku 1989. Generał wspomniał o Układzie Warszawskim, który funkcjonował w latach 1955-1991, skupiającym w sobie bałtyckie państwa socjalistyczne. Odniósł się również do spekulacji w sprawie potrzeby posiadania w Polsce broni nuklearnej. Zdaniem Generała Bieńka nie jest to konieczne, a broń posiadana przez Francję, Wielką Brytanię oraz USA w zupełności wystarczy gdyż w razie potrzeby te kraje są zobowiązane do udzielenia pomocy.

Kończąc wykład Generał Bieniek przedstawił największe zagrożenia dla  współczesnego świata, wśród których znalazły się między innymi:
 – Zagrożenie proliferacji broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej;
 – Niekontrolowane migracje ludności;
 – Terroryzm i cyberterroryzm;
 – Chaos wprowadzany przez państwo Islamskie;
 – Problemy demograficzne, żywnościowe oraz ekologiczne.
 – Innymi konflikty na Ukrainie;
 – Konflikty w Syrii;
 – Imigranci z państwa Islamskiego;
 – Napięcia etniczne pomiędzy sunnitami oraz szyitami.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info