Czas na drugą część artykułu o kontroli drogowej, podzieliłem to na dwie części, żeby po prostu wygodniej się czytało. Zapraszam!
Policja
Jakie z kolei są obowiązki i uprawnienia policjanta z drogówki? Podstawową różnicą pomiędzy policjantem a strażnikiem miejskim jest różnica tego typu, że nasz pojazd zatrzymać może KAŻDY policjant, zarówno umundurowany jak i nieumundurowany, z tym, że nieumundurowany może to zrobić tylko w obszarze zabudowanym.
Policjant po zatrzymaniu nas w pojeździe musi podać nam stopień, imię oraz nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Policjant umundurowany na nasze żądanie musi okazać legitymację służbową, nieumundurowany zaś musi ją pokazać bezwzględnie. Tak jak w przypadu Straży miejskiej, policjanci muszą to zrobić w sposób umożliwiający odnotowanie niezbędnych danych.
Uprawnienia policjantów są znacznie większe niż w przypadku strażników miejskich. Mogą oni między innymi poprosić o wyłączenia silnika, opuszczenie pojazdu (tylko w wypadku uzasadnionej czynności kontrolnej),okazanie dokumentów samochodu oraz prawa jazdy, podejście do radiowozu w celu sprawdzenia naszej trzeźwości lub przedstawienia naszej szalonej jazdy na nagraniu wideo. To jest ten moment, w którym marzenie o karierze telewizyjnej szybko nam przechodzi.
Jeżeli policjant ma taką ochotę to może zabawić się w mechanika samochodowego i sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu, z każdym najdrobniejszym szczegółem. Jeżeli wyjątkowo zaszliśmy funkcjonariuszowi za skórę może zażądać wówczas sprawdzenia zabezpieczenia przewożonego towaru, bądź też dokumentów przewozowych.
PAMIĘTAJMY!
Żeby dokonać przeszukania osobistego lub przeszukania pojazdu policjant musi mieć poważne podejrzenia zajścia czynu zabronionego! W wypadku przeszukania POWINIENEŚ zażądać sporządzenia protokołu z przeszukania. Możemy również nie zgadzać się na ukaranie mandatem, jednak wtedy sprawa trafi do sądu, a my stracimy benzynę na dodatkowe przejażdżki.
Mandat, nie jest jedyną karą jaką może wystawić nam policjant! Jeśli podczas szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdu (do której policjanci są w pełni uprawnieni), funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd nie jest na tyle sprawny, aby kontynuować dalszą jazdę, może zatrzymać dowód rejestracyjny, wydając stosowny kwitek. Jeżeli usterka nie jest poważna może skończyć się na dopisaniu możliwości jazdy autem np. do 7 dni od wystawienia pokwitowania. Nie łudźmy się jednak za bardzo ponieważ najczęściej kończy się tak, że auto musimy odholować do warsztatu, tam usterki muszą zostać usunięte, a my sami z odpowiednim pokwitowaniem musimy udać się do wydziału komunikacji, w którym pojazd był rejestrowany i tam odebrać nasz dowód rejestracyjny.
Mam nadzieję, że te artykuły odnośnie kontroli drogowej przydadzą się nam wszystkim przy okazji ewentualnej kontroli drogowej, a my sami będziemy bardziej świadomi obowiązków zarówno Policji jak i Straży miejskiej oraz naszych praw podczas kontroli drogowej 🙂