Definicja choroby zawodowej została wskazana wprost w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 235¹ Kodeksu pracy: „Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażaniem zawodowym”.
Wykładnia powyższego przepisu prowadzi zatem do wniosku, iż do uznania choroby za chorobę zawodową, muszą zostać spełnione równocześnie następujące warunku:
- choroba powinna być wymieniona w wykazie chorób zawodowych,
- w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Natomiast, stosownie do art. 235² Kodeksu pracy, rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.
Aktualny wykaz chorób zawodowych wraz z okresami, w których wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym obejmuje 26 grup chorób zawodowych. Wykaz dostępny jest w internetowym systemie aktów prawnych pod poniższym linkiem:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130001367/O/D20131367.pdf
Pracownikowi, który zachorował na chorobę zawodową określoną w powyższym wykazie, przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego przewidziane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zgodnie z którą z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:
- „zasiłek chorobowy” – dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;
- „świadczenie rehabilitacyjne” – dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy;
- „zasiłek wyrównawczy” – dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
- „jednorazowe odszkodowanie” – dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
- „jednorazowe odszkodowanie” – dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty;
- „renta z tytułu niezdolności do pracy” – dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej;
- „renta szkoleniowa” – dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;
- „renta rodzinna” – dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
- „dodatek do renty rodzinnej” – dla sieroty zupełnej;
- dodatek pielęgnacyjny;
- pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.
Pracownikom przysługuje także możliwość dochodzenia od pracodawcy odpowiedzialności za chorobę zawodową na drodze cywilnej. W takiej sytuacji, to pracownik będzie musiał wykazać poniesioną przez niego szkodę lub doznany na zdrowiu uszczerbek oraz wskazać związek przyczynowy pomiędzy doznaną chorobą zawodową a szkodą lub doznanym na zdrowiu uszczerbkiem. W razie śmierci pracownika, przedmiotowe roszczenie może być dochodzone przez członków jego rodziny.
W razie wątpliwości zapraszam do zadawania pytań w komentarzach.
Jeden komentarz
Dzień dobry. Mam pytanie przyznano mi druga grupe zawodową, do czgo ona mnie upowaznia, (pracując a potem po przejsciu na emeryture) Z góry dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam.