Jak zorganizować czas i miejsce pracy zdalnej? Co mówią o niej przepisy? Jak dostać pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, by podnosić poziom pracy zdalnej? Odpowiedzi na te pytania padną podczas II Opolskiego Forum Zawodowego zatytułowanego „Po(d)łączeni – o pracy zdalnej w województwie opolskim”. Forum organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
W związku z sytuacją epidemiczną Forum odbędzie się w formie webinaru. A to oznacza, że udział w nim będzie mógł wziąć każdy, kto ma dostęp do internetu. Wydarzenie rozpocznie się 9 grudnia o godz. 11.00.
Co w programie? – Wystąpienia ekspertów, którzy będą mieć wiele praktycznych podpowiedzi dla przedsiębiorców – zapowiada Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. – Nasi prelegenci przybliżą założenia pracy zdalnej, wskażą zagrożenia z nią związane i podpowiedzą korzystne dla firm rozwiązania.
Wicedyrektor Głównego Urzędu Statystycznego w Opolu Edyty Szafranek mówić będzie o pracy zdalnej w kraju i województwie opolskim. – Dowiemy się z niego, ile i jakie firmy w regionie wykorzystują dziś pracę zdalną – wyjaśnia dyrektor opolskiego WUP.
Dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej opowie o idei pracy zdalnej – czym ona jest, jakie są jej rodzaje, kiedy się sprawdza, a kiedy nie jest dobrym rozwiązaniem, a prof. Tomasz Grzyb z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego – o konsekwencjach psychologiczno-społecznych pracy zdalnej. Podpowie on m.in., jak organizować sobie czas i miejsce pracy podczas pracy zdalnej.
– Pamiętajmy, że w trakcie obowiązującego reżimu sanitarnego praca zdalna jest w zasadzie koniecznością i niejednokrotnie oznacza zatarcie granicy między życiem prywatnym i zawodowym – zwraca uwagę Maciej Kalski.
Na koniec pierwszego bloku wystąpień ekspert w zakresie prawa pracy i radca prawny – dr hab. Monika Gładoch – opowie o przepisach i regulacjach dotyczących pracy zdalnej w Polsce. Podpowie też, jak rozwiązywać pojawiające się trudności i wątpliwości interpretacyjne w prawie pracy.
Drugi blok wystąpień poświęcony będzie Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu (KFS), w ramach którego powiatowe urzędu pracy oferują bezzwrotne dofinansowania na szkolenie pracowników. – Podsumujemy dotychczasowe wsparcie udzielone przedsiębiorcom w ramach KFS oraz, co pewnie zainteresuje wiele firm, omówimy zasady, na jakich to wsparcie będzie udzielane w 2021 roku – mówi dyrektor WUP w Opolu.
W ramach wystąpień uczestnicy webinaru dowiedzą się m.in., jak skutecznie starać się o wparcie w ramach KFS, tak by uniknąć najczęściej popełnianych się błędów. – A na koniec, co powinno być w obecnym czasie bardzo przydatne, porozmawiamy o tym, w jaki sposób wykorzystać KFS do upowszechnienia i podniesienia jakości pracy zdalnej – zaznacza Maciej Kalski.
Kolejny praktyczny bonus dla uczestników webinaru to fakt, że w trakcie trwania tego spotkania pod telefonem będzie dyżurował ekspert Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Odpowie on na pytania pracodawców i pracowników, którzy mają wątpliwości związane ze świadczeniem pracy zdalnej.
– Cel Forum i webinaru jest taki, by mówić nie tylko o teorii, ale przede wszystkim o praktyce. Tak, aby w tym trudnym dla nas wszystkich czasie ułatwić sobie pracę – podkreśla dyrektor WUP w Opolu.
II Opolskie Forum pt. „Po(d)łączeni – o pracy zdalnej w województwie opolskim” potrwa nieco ponad 2 godziny. Warto je poświęcić, by usłyszeć wiele praktycznych podpowiedzi.
Całość transmitowana będzie na żywo w internecie, na stronie https://opolskirynekpracy-covid19.pl/, tak aby każdy mógł wziąć udział w spotkaniu.
Zapis spotkania oraz materiały informacyjne, które pojawią się w trakcie wystąpień, także dostępne będą na tej stronie internetowej.
Więcej informacji na ten temat: Krzysztof Duraj, kierownik Wydziału Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, tel.: 508 614 836
Obraz Alexandra_Koch z Pixabay