Pierwsza dotyczy  osadzonego z niepełnosprawnością przebywającego w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Grodkowie. Druga, problemów Fundacji “Dom” Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

Niepełnosprawny (poruszający się na wózku inwalidzkim) osadzony w zakładzie w Grodkowie  musi płacić współosadzonym za zmienianie pampersów, a gdy papierosy i kawa, którymi płaci, kończą się, zostaje sam, bez żadnej opieki, godzinami w brudnych pampersach. – Pozbawienie wolności nie może wiązać się z pozbawieniem godności – komentuje Zawisza. Cela oraz łaźnia nie są dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim, osadzony nie może wychodzić na spacer, a możliwość skorzystania z łaźni z pomocą przysługuje mu raz dziennie. Jest to nieadekwatne do jego potrzeb.

W ramach interwencji Marcelina Zawisza wystosowała pismo do Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu, w którym pyta o listę placówek, w których przebywają osoby z niepełnosprawnością, kadrę medyczną pracującą w placówkach Służby Więziennej oraz o infrastrukturę sanitarną i transportową placówek i ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zapytała również o to, czy OISW rozważał przeniesienie osadzonego do placówki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Zawnioskowała także do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w jednostkach organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialnych za więziennictwo oraz w Służbie Więziennej ze szczególnym uwzględnieniem placówki w Grodkowie w zakresie traktowania skazanych i osadzonych z niepełnosprawnościami.

Wystosowała również w tej sprawie interpelację do Ministra Sprawiedliwości .

Druga interwencja dotyczy Fundacji “Dom” Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

Fundacja  Jednorogów wspiera ok. 1500 rodzin, codziennie rehabilituje ok. setki dzieci. Niestety, ze względu na wyliczenia Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie doszacował potrzeb  w regionie, fundacja poszukuje 250 tys. zł, by sfinansować świadczenia, powstałe w wyniku  nadwykonań. To wynik udzielania przez Fundację świadczeń rehabilitacyjnych dzieciom, którym ta rehabilitacja przysługuje, ale dla których NFZ nie znalazł już miejsca w swoich wyliczeniach. Fundacja nie odmawiała pomocy nikomu, dlatego teraz potrzebuje wsparcia.

Marcelina Zawisza zwraca uwagę na nieprzystający do realiów sposób rozdzielania środków z programu “Za życiem”. W ramach interwencji poselskiej posłanka wystosowała w tej sprawie pismo do dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zaapelowała także  do posłów i posłanek zjednoczonej prawicy z województwa opolskiego o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu wpłynięcie na ministra zdrowia oraz podlegającego mu prezesa NFZ i nakłonienie ich do zmiany praktyk opolskiego oddziału NFZ.

– W swoich wypowiedziach wielokrotnie deklarowali Państwo, że szczególnie leży Wam na sercu dobro dzieci z niepełnosprawnością – pisze Zawisza w liście otwartym skierowanym personalnie do Kamila Bortniczuka, Katarzyny Czochary, Janusza Kowalskiego, Marcina Ociepy i Violetty Porowskiej. – Zwykle ten temat poruszany jest przez posłów i posłanki Zjednoczonej Prawicy w debacie o możliwości przerywaniu ciąży. Żeby uzasadnić swoje budzące powszechne oburzenie i opór społeczny stanowisko w tej sprawie, czyli poparcie dla niemal całkowitego zakazu aborcji, deklarują Państwo troskę o dzieci. Mam głęboką nadzieję, że w obecnej sytuacji okażą Państwo podobną troskę rodzinom, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością. Jako przedstawiciele i przedstawicielki Opolszczyzny w Sejmie oraz w partii rządzącej, z pewnością mają Państwo narzędzia, żeby wpłynąć na ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, oraz podlegającego mu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i nakłonić ich do zmiany praktyki opolskiego oddziału NFZ w sprawie nadwykonań oraz do zmiany szkodliwego zarządzenia, odcinającego dzieci z niepełnosprawnością z regionu woj. opolskiego od niezbędnej rehabilitacji – konkluduje Marcelina Zawisza.

Fundacja próbuje sama sobie poradzić organizując zrzutkę. Można ją znaleźć pod ty adresem i wspomóc, bo liczyć na posłów ZP i NFZ raczej trudno: https://zrzutka.pl/fundacjadom

Dubeltowa interwencja Zawiszy w sprawie niepełnosprawnych

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.