Kłodzko

Kłodzko

Dwie godziny jazdy samochodem z Dobrzenia (125 km) dzieli nas od miejsca, które w sposób niezwykły zapisało się na kartach historii kultury niemieckiej jak i polskiej.

Miasto jest położone na wzgórzu w sercu kotliny Kłodzkiej urokiem i zabudową nieco zbliżone do Czeskiej Pragi. Urbanistycznie posiada doskonale zachowany układ średniowiecznego miasta z szeregiem obecnie zabytkowych budynków, które pierwotnie podporządkowane były górującemu nad miastem zamkie, a następnie twierdzy – która jest atrakcją numer jeden w Kłodzku.

Wywołana tutaj przeze mnie Praga ma swoje odbicie w przepięknym gotyckim moście św. Jana na Młynówce, który stylistycznie jest powiązany  z mostem Karola w Pradze. Samo miasto to szereg uliczek z pięknymi kamienicami, nie wszystkie  jednak  są odrestaurowane i odbudowane, trzeba wspomnieć o okresie komunistycznym, który  najbardziej destrukcyjnie wpłynął na wygląd miasta – żadne działania wojenne tak nie zniszczyły miasta jak okres Polski Ludowej.

Ciekawostką jest to, że  górująca nad miastem twierdza Kłodzka mająca układ bastionu przez wielki utrzymywana w ładzie i porządku, praktycznie nigdy nie zdobyta (rok złożenia 1577 – rozbudowana, a największe zasługi w jej rozwój miał Fryderyk II Wielki)  została zdewastowana w okresie powojennym przez firmę „Las” zajmującą się produkcją tanich win.

Najlepiej będąc w Kłodzku zacząć zwiedzanie od podziemnej trasy turystycznej – Podziemna Trasa Turystyczna Tysiąclecia Państwa Polskiego – otwarta w 1976 r. Liczy 600 m długości i prowadzi od bocznego wejścia do Gimnazjum nr 1 przy ul. Zawiszy Czarnego przez odremontowane i zabezpieczone piwnice, pod domami przy ul. Spadzistej, Kościelnej, Armii Krajowej,Tumskiej i Czeskiej do wyjścia u stóp twierdzy.

Trasa jest ułożona  tak, aby turysta mógł się przenieść wczasy Średniowiecza, stąd zobaczą tam Państwo rozwiązania multimedialne, specjalnie zaaranżowane dźwięki tak abyśmy choć na chwilę poczuli się jak       w innej epoce. I tak możemy przysiąść w średniowiecznej karczmie, zobaczyć jak wyglądała praca kata oraz  dowiedzieć się o historii miasta w momencie oblężenia twierdzy etc.

Z  budynku twierdzy wyjdziemy bezpośrednio pod twierdzę, która usytuowana jest na wysokim nasypie, polecam wejście do górującej nad miastem budowli.

Twierdzę zwiedzamy z przewodnikiem, który najczęściej przebrany jest w strój z epoki: w przypadku męskiego przewodnika – jest to mundur pruski, żeńskim strój markietanki.
Twierdza robi wrażenie przede wszystkim swym ogromem, grubością murów, rozwiązań defensywnych. Możemy zapoznać się tam jak wyglądał dzień z życia żołnierza zobaczyć jak funkcjonował wojskowy lazaret, zbrojownia, magazyny.

Przewodnicy trzeba przyznać bardzo ciekawie opowiadają o historii budowli jednakże, co  niestety widać jest jeszcze sporo do zrobienia, żeby była ona w pełni atrakcyjna pod kątem multimediów oraz odrestaurowania.  Bardzo dużo zostało zrobione, ale ciągle jest jeszcze wiele obszarów do odrestaurowania i uporządkowania.

Jako ciekawostkę powiem, że teren twierdzy był również planem filmowym min. „Czterech Pancernych       i pies” popularnego serialu.

Po zwiedzeniu twierdzy koniecznie udajmy się na rynek,  gdzie zobaczymy przepiękny  gmach  renesansowego ratusza i typowy średniowieczny rynek.

W drodze powrotnej do domu  zupełnie nowa atrakcja miasta Kłodzka otwarta  w 2015 roku z myślą o najmłodszych turystach  – MINIEUROLAND, który mieści się na ulicy Noworudzkiej 11.

Zobaczymy tam główne atrakcje miast Polski i Świata  w miniaturze min:  Twierdza Kłodzka , Poczta Głowna miasta Kłodzko oraz inne miasta jak Londyn, Nowy York, Paryż,  Wrocław  wszystkie miniatury są perfekcyjnie wykonane. Na myśl od razu przychodzi Lego Land w Danii i musze powiedzieć, że wcale nie odbiega jakością i wykonaniem. Dalej za placem miniatur organizatorzy przygotowali ogromny plac zabaw z szeregiem urządzeń, które nawet dla osób dorosłych stanowią nie lada atrakcję.

Gorąco polecam  odwiedziny miasta  Kłodzko i jego atrakcji – jest to wycieczka oszacowana na jeden dzień, gdzie na pewno będzie on w pełni wypełniony wrażeniami z miasta, które ma wiele ciekawych tajemnic i atrakcji.

Więcej fotografii w galerii "Kłodzko"

Pomocne linki dla turysty :

www.klodzko.pl/pl/

Witamy

Jakub Strumiński

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info