Masz firmę nie dłużej, niż 5 lat? Weź udział w Programie Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego i ucz się biznesu od mistrzów. Zainteresowani mogą się do 15 marca zgłaszać do podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
– Ten program to najlepsza z możliwych form praktycznej nauki tego, jak dobrze zorganizować firmę tak, by działała ona sprawnie i przynosiła zyski – mówi członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. – Najlepsza, bo oparta na indywidualnej relacji mistrz – uczeń, w ramach której uznani prezesi czy dyrektorzy bardzo znanych firm z naszego regionu dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z tymi, którzy dopiero rozwijają swoje firmy. Co ważne – udział w tym programie jest dla młodych przedsiębiorców bezpłatny.
– Program Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego to nieformalna szkoła biznesu, którą organizuje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki – mówi dyrektor OCRG Tomasz Hanzel. – Właśnie rusza jego VI edycja. Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, muszą spełnić dwa warunki: funkcjonować w woj. opolskim oraz działać nie dłużej, niż 5 lat.
Co daje udział w tym projekcie?
– Plusów jest bardzo dużo – zapewnia Dennis Borowitza, właściciel firmy Aquadebo z Niemodlina produkującej profesjonalne zestawy akwarystyczne. – Zgłosiłem się do tego programu po czterech latach prowadzenia działalności, bo wiedziałem, że muszę bardziej poukładać swoją firmę. Potrzebowałem, by na mój biznes z boku spojrzał ktoś, kto będzie dla mnie autorytetem. I tak się stało. Dzięki temu przeorganizowałem działalność. Część prac zlecam na zewnątrz, a prace w firmie ułożyłem nieco inaczej. Dzięki temu mam pełną kontrolę nad działalnością, nad kalendarzem zleceń, lepiej planuję kolejne kroki, a obroty wzrastają.
Jak podkreślają mentorzy od lat dzielący się swoją wiedzą z młodymi przedsiębiorcami – mentoring nie jest „magicznym sposobem na osiągnięcie sukcesu w biznesie”. – To zależy głównie od przedsiębiorcy, jego pomysłu, umiejętności znalezienia niszy na rynku, zaangażowania, elastyczności i konsekwencji w działaniu – zaznacza Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA, wieloletni mentor w programie. – Większość osób, z którymi pracowałem charakteryzowało kilka wspólnych cech: z jednej strony olbrzymia kreatywność, zdolność generowania pomysłów, niestandardowe podejście do rzeczywistości, umiejętność wykorzystywania social mediów do komunikacji z klientem lub konsumentem. Z drugiej strony dwa elementy, które należało rozwijać – priorytetyzacja działań oraz rachunek ekonomiczny. Do tego dochodziły inne elementy, które dla doświadczonych biznesmanów lub bizneswoman są oczywiste: zarządzanie przepływem pieniądza, czyli należności i zobowiązań, i wiele drobnych rutynowych aktywności, które z pozycji tzw. małego podmiotu gospodarczego w kontakcie z większym partnerem wydają się niemożliwe, a w rzeczywistości nie są niczym szczególnym.
Siłą tego programu – zdaniem dyrektora Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA – jest to, że mając do dyspozycji doświadczonego mentora łatwiej jest ustalić priorytety, podjąć decyzję i spojrzeć na planowane działania nie tylko z perspektywy oczekiwanego sukcesu, ale również scenariusza: „a co jeżeli nie”. – To są te elementy prowadzenia działalności, z którymi przedsiębiorca mierzy się na co dzień – mówi Andrzej Drosik. – Uczestnicząc w programie nie musi doświadczać negatywnych skutków podejmowanych decyzji na samym sobie – może korzystać z doświadczenia swojego mentora. W oparciu o doświadczenie z poprzednich edycji programu i opinie moich mentee mogę stwierdzić, że program ten znacząco przyspiesza proces nabywania doświadczenia przez młodych przedsiębiorców, uczy ich oceny sytuacji poprzez analizę w wielu wymiarach i powoduje, że to rachunek ekonomiczny jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny danego rozwiązania.
Dla kogo jest ten program? – Najkrócej mówiąc: dla ludzi z pomysłami na własny biznes, którzy chcą w sześć miesięcy nauczyć się tego, jak uczynić biznes bardziej efektywnym. Nie jest to oczywiście jedyna droga, ale jest to droga szybka i skuteczna – podkreśla Andrzej Drosik.
Głównym celem Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale.
– Pomysłodawcą jego uruchomienia w regionie była Loża Opolska BCC; a wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza “Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu- informuje Tomasz Hanzel , dyrektor OCRG. -Koordynujemy projekt i pełnimy w nim rolę organizacyjną. Mamy już spore doświadczenie…
W tegorocznej edycji ponownie dziewięciu doświadczonych prezesów, dyrektorów i menadżerów firm weźmie pod swoje skrzydła kolejnych młodych stażem przedsiębiorców. Uczestnicy projektu, prócz spotkań i opieki mentora, będą też mogli skorzystać z pomocy prawnej czy szkoleń, które zorganizuje dla nich OCRG. – Mamy nadzieję, że dla kolejnych uczestników programu najbliższe miesiące będą czasem zmian na lepsze i czerpania garściami z wiedzy i doświadczenia wybitnych ludzi biznesu z naszego regionu – podkreśla dyrektor OCRG Tomasz Hanzel.
Jak się zgłosić do Programu? Wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty” i dalej „Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego” i wysłać go do 15 marca 2021 r. na adres invest@ocrg.opolskie.pl
MENTORZY VI EDYCJI PROGRAMU
– Agata Duliniec, prezes Gniotpol Trailers
– Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA
– Kornelia Tomala, dyrektor Branży Usług Montażowych oraz członek Zarządu Spółki Multiserwis
– Lesław Adamczyk, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC
– Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska
– Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;
– Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy
– Andrzej Lepich, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC
– Michał Lewicki, prezes zarządu w Multiserwis Sp. z o.o.
Fot. melonik