Właśnie dziś (1 września) dla około 4,6 mln uczniów z całej Polski i 100 tys. z Opolszczyzny rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. W szkole dużo nowości, w tym nowy przedmiot i nauka strzelania.
Według szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki nowy rok szkolny rozpoczął się dla około 4,6 mln uczniów. Do szkół podstawowych poszły ponad 3 mln osób, a w tym niemal 382 tys. pierwszoklasistów. Natomiast jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to uczniów w nich jest ponad 1,6 mln. W tego typu placówkach pierwszoklasistów jest rekordowo dużo, bo 526 tys., a to z powodu kumulacji rocznika. Nie wiadomo natomiast, ilu wśród nich jest i będzie uchodźców, w czerwcu ich liczba wynosiła 180 tys., najwięcej w szkołach podstawowych.
Ilu dni wolnych można się spodziewać?
W nowym roku szkolnym będzie sporo dni wolnych, w większości będą to długie weekendy:
14 października (piątek) – Dzień Nauczyciela
1 listopad (wtorek) – Wszystkich Świętych
11 listopad (piątek)– Święto Niepodległości
6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
1-3 maja (poniedziałek-środa)– majówka
8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna potrwa od 13 grudnia- 1 stycznia, natomiast Wielkanocna 6-11 kwietnia. Ferie zimowe są różne dla różnych województwa, na Opolszczyźnie będzie to 13-26 lutego 2023.
Jakie zaszły zmiany?
Z rzeczy, które uległy zmianom, to egzamin ósmoklasisty przesunięty już na stałe z maja na kwiecień. Zmieniła się także matura, uczniowe najbardziej ubolewają nad językiem polskim, z którego lektur obowiązkowych będzie 40. W tym roku szkolnym do matury podejdzie pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów, zatem na szkolnych korytarzach nie spotkamy już absolwentów gimnazjów. No chyba, że komuś nie powiodło się na egzaminie lub nie zdał klasy.
– Matura przed nami, ale damy radę, mimo, że będzie to jedna z trudniejszych matur, co słyszę już od bardzo dawna. Jesteśmy liceum po podstawówce i mamy utrudnione matury, najbardziej z polskiego, wracają też matury ustne. Troszkę presji już jest, gdyż od pierwszej klasy powtarzają nam, że ta matura będzie trudniejsza, że wymogi bardzo się zmieniły – mówi Natalia Bieniawska, uczennica IV klasy liceum.
W szkołach pojawi się też nowy przedmiot, to HiT, czyli historia i teraźniejszość, podczas którego uczniowie będą uczyć się o wydarzeniach z lat 1945-2015 w Polsce i na świecie. Zmienił się też zakres materiału z edukacji dla bezpieczeństwa. Teraz uczniowie będą przechodzić szkolenia strzeleckie, czyli przysposobienie obronne oraz edukację obronną, szczególnie w przypadku użycia broni konwencjonalnej.
Zmian nie brakuje także w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim, gdzie zmienił się dyrektor, a także wicedyrektor. Teraz pieczę nad uczniami sprawować będą Piotr Worobiec (dyrektor), Barbara Baucz-Malij (wicedyrektor liceum) oraz Wanda Piętka (wicedyrektor technikum i szkoły branżowej). Po więcej informacji odsyłamy do poprzednich artykułów.
– Nie znam jeszcze naszego nowego dyrektora, ale z tego co słyszałam, jest bardzo dobrym nauczycielem i myślę, że dyrektorem też będzie wspaniałym. Myślę, że te zmiany będą i będą to pozytywne zmiany – mówiła Natalia Bieniawska, uczennica szkoły.
– Wybrałam naukę tutaj dlatego, że jest blisko, a też mam dużo treningów, więc zależy mi, aby moja szkoła była jak najbliżej. Cieszę się, że przyszłam akurat tutaj. Moim wychowawcom jest Pani Alina Szczepaniak – stwierdziła zaś Paulina Wójcik, która rozpoczyna naukę w dobrzeńskim liceum.
Jak uczniowe spędzili wakacje?
– Cały lipiec spędziłam z rodziną, a sierpień na obozach sportowych. Wydaje mi się, że odpoczęłam już wystarczająco i czuję się gotowa, na to aby wejść w ten nowy rok – przyznała Paulina Wójcik.
Równolegle z inauguracją roku szkolnego wypada także 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku niemieckie wojska, przekroczyły granice kraju, od początku bombardując jego miasta. Pamięć poległych uczczono podczas wielu akademii z okazji rozpoczęcia kolejnego roku nauki.