Dostosowanie w najbliższych latach budynku Galerii Sztuki Współczesnej do potrzeb osób niepełnosprawnych – to zalecenie kontroli „Działania w zakresie likwidacji barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej Opola w latach 2018 – 2020”.
Zdaniem przewodniczącego komisji, radnego Opola, Tomasza Kaliszana miasto stosukowo nieźle działa na rzecz poprawy dostępności zarówno dla niepełnosprawnych jak i dla matek z dziećmi i seniorów. – Wiele jest jednak takich miejsc na mapie Opola które należy poprawić – podsumowywał prace komisji. – Zespół kontrolny wnioskuje do prezydenta Opola aby dostosować w najbliższych latach budynek Galerii Sztuki Współczesnej. To jedna z najważniejszych potrzeb – podkreślał Kaliszan zauważając, że należy podjąć starania w celu zdobycia pieniędzy na ten cel.
Komisja wnioskuje także o skatalogowanie potrzeb remontowych przez MZD, mających na celu poprawienie infrastruktury drogowej (chodniki, przejścia dla pieszych) w ujęciu braku dostępności oraz o opracowanie dokumentu zawierającego standardy dostępności uwzględniające zasady uniwersalnego projektowania.
Konieczne jest zdaniem komisji wprowadzenie spacerów diagnostycznych z udziałem osób posiadających trudności w poruszaniu się (seniorzy, rodzice z małymi dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami) i rozważenie organizacji konkursu „Opole bez barier”, który promowałby dobre postawy oraz działania podejmowane przez firmy i instytucje na rzecz pełnej dostępności i integracji.
Bardzo istotnym wnioskiem wynikającym z pracy komisji jest uporządkowanie hulajnóg znajdujących się w przestrzeni miejskiej.
Fot. melonik, andreas160578 z Pixabay