W nocy z 24 na 25 listopada obchodzimy Katarzynki. W Polsce święto to jest odpowiednikiem Andrzejek i wiąże się m.in. z wróżbami młodych mężczyzn i kawalerów dotyczących poszukiwania przyszłej partnerki. 

Męskie wróżby podobne są do tych andrzejkowych. Wosk lany przez klucz i kartki z imionami kobiet pod poduszką, idealnie sprawdzały się u kawalerów. W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny – takie powiedzenie towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby, czy też karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane. Tak więc panowie, dzięki ludowym zwyczajom, mieli możliwość sprawdzenia, czy w najbliższym roku uda im się ożenić, a nawet wzbogacić.

Większość źródeł obchodzenie Katarzynek łączy z wigilią św. Katarzyny, która m.in. jest patronką kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Zwyczaj celebrowania Katarzynek cieszył się największą popularnością w XVIII i XIX wieku. I choć w ostatnich latach coraz mniej osób obchodzi to święto, to jednak noc z 24 na 25 listopada jest świetną okazją do dobrej zabawy.

Miłego świętowania!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.