„Historia galopem. Rzecz o kawalerii”  – to pierwszy z nowej serii wykładów  militarnych, na który już w czwartek zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego. W sobotę można skorzystać z oprowadzania kuratorskiego po wystawie dotyczącej historii przemysłu cementowego w Opolu.

– Razem z Stowarzyszeniem Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zabierzemy Państwa w historyczną podróż w czasy ułańskie, pełne romantyzmu, pięknych doznań, koleżeństwa, życzliwości, sportu i prawdziwie ułańskiej fantazji. – mówi Michał Grocholski z Muzeum Śląska Opolskiego.

Tematem najbliższego spotkania będzie historia i tradycja 19 Pułku Ułanów. Od momentu powstania w 1917 roku, udział w obronie Polaków na Wschodzie, udział w Bitwie Warszawskiej oraz okres międzywojenny i II Wojna Światowa oraz kultywowanie tradycji 19 Pułku Ułanów po wojnie i obecnie. Dla uczestników wykładu przewidziane są atrakcyjne nagrody. Początek spotkania o godzinie 18:00 w czwartek 12 stycznia, wstęp wolny.

W sobotę muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie dr Bogny Szafraniec po wystawie „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. To szczególna okazja, aby poznać przemysłową historię Opola.

Kim jest kurator wystawy? Człowiek, który o ekspozycji wie wszystko. Kurator to z łacińskiego curator – opiekun, odnosi się do słowa cura – troska, piecza nad czymś lub nad kimś.

– Kurator wystawy to osoba zajmująca się profesjonalną organizacją ekspozycji, w naszym przypadku to merytoryczny pracownik muzeum. Odpowiada on za kształt wystawy, jej ideę, prace, które zostały pokazane, a także nierzadko za jej odbiór, gdyż może przekazanymi informacjami podsuwać konkretne interpretacje dzieł, które oglądamy – tłumaczy Michał Grocholski .

Początek oprowadzania o godzinie 15:00, wstęp wolny.

fot. Ułani – materiały 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu
fot. Wystawa Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta, fot. Muzeum Śląska Opolskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.