18 milionów 800 tysięcy – tylu pasażerów skorzystało w 2022 roku z przejazdów komunikacją miejską w Opolu. W 2022 roku opolskie autobusy miejskie przejechały 5 milionów 884 tysiące kilometrów. W porównaniu z 2021 rokiem to o ponad 100 tysięcy kilometrów więcej.

Niezmiernie nas to cieszy – jest to bowiem o ponad 5 milionów osób więcej niż w 2021 roku. Nasze linie były obsługiwane przez flotę 98 pojazdów, które jeździły na 23 liniach publicznych oraz 4 specjalnych.

Do zrealizowania przewozów zużyto 2 miliony 350 tysięcy litrów paliwa. A średnia cena paliwa wyniosła 6 złotych 28 groszy.

O 5 milionów wzrosła liczba pasażerów MZK w 2022 roku

Według obliczeń w zeszłym roku sprzedano łącznie ponad 4 miliony 838 tysięcy sztuk biletów. Pasażerowie najczęściej sięgali po bilety jednorazowe miejskie – 4 miliony 629 tysięcy razy. Bilety miejskie okresowe były kupowane 85 tysięcy 505 razy. Sprzedano też 119 tysięcy biletów jednorazowych pozamiejskich oraz 4 tysiące 128 biletów pozamiejskich okresowych.

W zeszłym roku na ulice Opola wyjechały autobusy elektryczne. Pierwszy kurs rozpoczął się 25 sierpnia  o godzinie 5:12. Za sterami pojazdu zasiadła Marta Bajorko, kierowca z ponad 5-letnim stażem.

­Zanim wyjechałam na ulice pojeździłam po placu zajezdni. Kiedy wsiedli pierwsi pasażerowie zastanawiałam się jak oni odczuwają jazdę, czy nie szarpie, czy nie przyspieszam za bardzo. Wszystko było nowością – w kabinie cisza, nie było słuchać silnika. Prowadzenie takiego pojazdu jest również dla nas komfortowe – mówiła wtedy Marta Bajorko.

W ramach projektu w zajezdni powstały ładowarki, a na pętli przy ulicy Prószkowskiej pantograf. Pierwsze elektryki objęły swoim kursowaniem linie: 25 i 15. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 21 milionów złotych, z czego 14 milionów pochodziło z dofinansowania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W 2022 roku podpisano też umowę na dostarczenie kolejnych zeroemysyjnych autobusów. Firma Solaris dostarczy 8 pojazdów – 6 dwunastometrowych oraz 2 przegubowe. Autobusy mają trafić do Opola do końca października 2023 roku. Będą one wyposażone m.in. w asystenta aktywnego hamowania (system ten rozpoznaje przeszkody i wysyła ostrzeżenia do kierowcy), a także w asystenta kontroli prawej strony (obejmuje obserwacje tzw. martwej strefy). Nowe „elektryki” spowodują, że 1/6 opolskiego taboru będzie zeroemisyjna. Będą one kursowały na liniach: 5, 9 i 13.

Miniony rok to również utrzymanie pozycji wicelidera miejskich przewoźników. Po raz drugi Opole znalazło się na 2. miejscu w rankingu Strefy Gospodarki Dziennika Gazety Prawnej. Wyprzedziły je tylko Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach (1. Miejsce ex aequo).

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie