Minął rok od złożenia petycji podpisanej przez prawie 15 tysięcy obywateli polskich do Ministerstwa Edukacji i Nauki, przeciwko dyskryminacji dzieci z mniejszości niemieckiej. Rodzice i nauczyciele nadal oczekują na rozpatrzenie zamieszczonych w niej postulatów. Dziś na konferencji prasowej pytają wprost Ministra Czarnka – „Co z pustymi sloganami bez żadnych konkretów”?

Od 1 września 2022 r. nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości zostało zredukowane z trzech do jednej godziny tygodniowo. Zmniejszenie liczby godzin lekcji języka niemieckiego i ograniczenie środków finansowych dotyczy tylko jednej mniejszości w Polsce – mniejszości niemieckiej.

„Jako rodzice, nauczyciele, samorządowcy, członkowie mniejszości niemieckiej oraz polskiej większości, której zależy na edukacji dzieci, nie zgadzamy się z szokującą decyzją Sejmu RP o zmniejszeniu środków w części oświatowej subwencji ogólnej przeznaczonych na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Nie zgadzamy się ze zmniejszeniem liczby godzin tego języka z 3 do 1. Nie zgadzamy się tym samym na trwającą już ponad rok dyskryminację dzieci uczęszczających na zajęcia z języka niemieckiego” – mówi Aneta Buczek.
Jak zaznaczyła: „Rok po złożeniu naszej petycji w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu. Nie ukrywam, że jako rodzic postrzegam okres bez dodatkowych lekcji niemieckiego jako zmarnowany czas w edukacji moich dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby dziś nie tylko wznowić akcję zbierania podpisów pod nową petycją, ale także zadajemy razem z przedstawicielami Związku Niemieckich Stowarzyszeń 5 pytań bezpośrednio do Ministra Czarnka”.

1. Co z petycją blisko 15 tysięcy obywateli polskich o zakończenie dyskryminacji dzieci?
2. Co z deklaracją Ministra z 22 stycznia – o zakończeniu dyskryminacji dzieci?
3. Co z setkami nauczycieli germanistów, którzy z dnia na dzień stracili pracę?
4. Dlaczego 50 tysięcy dzieci, obywateli polskich, jest w polskim systemie oświaty dyskryminowanych ze względów narodowych?
5. Co z pracą i przyszłością młodych, którym odbiera się prawo do edukacji?

22 stycznia Minister Przemysław Czarnek spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Opolu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, Posłanki PiS Violetta Porowska oraz Katarzyna Czochara, szef Mniejszości Niemieckiej Rafał Bartek, poseł Ryszard Galla oraz wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

„Na spotkaniu otrzymaliśmy przyrzeczenie, że w tym semestrze haniebne rozporządzenie dyskryminujące 50 tys. dzieci z mniejszości niemieckiej zostanie uchylone. Nie widzimy żadnych ruchów ze strony Ministerstwa, a decyzje o kształcie przyszłego roku szkolnego muszą być podjęte teraz. To wynika z harmonogramu przygotowań do roku szkolnego. Apelujemy do Pana Ministra, aby dotrzymał słowa i traktował równo wszystkich obywateli Polski” – mówi Rafał Bartek – przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych
w Polsce.

Dzisiaj rusza też akcja wysłania maila do Ministra Czarnka. Inicjatywa #NapiszDoCzarnka polega na zadaniu 5 pytań do Ministra na drodze mailowej. Szczegóły można znaleźć na stronie https://vdg.pl/

„Dziś w obliczu wojny u naszych granic, rząd próbuje dzielić i dyskryminować nas ze względu na narodowość. Chcą zakomunikować nam, że jesteśmy gorsi od innych. Chcę powiedzieć głośno i wyraźnie – my tak samo zasługujemy na równe traktowanie i szacunek. Będziemy walczyć o swoje prawa” – mówi Konrad Müller asystent Posła Ryszarda Galli oraz członek Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP.

„Pytania do Ministra Czarnka w formie plakatu zawisną w siedzibach Niemieckich Kół Przyjaźni (DFK) oraz w mediach społecznościowych organizacji mniejszości niemieckiej. Chcemy by ludzie zaczęli pytać przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy o tę kwestię. Nie możemy pozwolić, aby sprawa dyskryminacji 50 tys. dzieci w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w XXI wieku przeszła niezauważona przez większość społeczeństwa” – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.

Petycja dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://www.petycjeonline.com/stopdyskryminacji

Podpisywać może ją każdy, zarówno członek Mniejszości Niemieckiej, jak i osoby z większości polskiej.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

4 komentarze

  1. Mierny pismaku na lokalnym portalu, czemu nie staniesz na wysokości zadania w obronie wartości chrześcijańskich, w obronie wartości rodzinnych i tradycji ukształtowanych od pokoleń?
    Piszesz szczególnie dla wąskiego grona tubylców siejąc nienawiść i aktywnie trącasz jadem w każdym swym artykule przeciwko tym, dla których tu umieszczasz swe wypociny.

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.