Czwartkowy (4.05) egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym był pierwszym, z którym zmierzyli się tegoroczni maturzyści. Kolejne będą języki, matematyka, przedmioty dodatkowe i część ustna.
– Myślę, że poziom egzaminu był średni, zadania wymagały czasami zastanowienia, ale ogólnie nie było źle – ocenia Natalia Bieniawska, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim. – Obawiałam się, że temat rozprawki nie będzie łatwy i trudno będzie mi się do czegoś odnieść. Teraz najbardziej boję się biologii, ponieważ to od niej zależy, na jakie pójdę studia.
– Temat był nawet przyjemny, nic nie mogło w nim zaskoczyć. Najbardziej obawiałem się że będzie coś z antyku, ale na szczęście to nas ominęło – mówi Bartosz Rudyk, również absolwent dobrzeńskiego liceum. – Do matury podchodzę na luzie i niczym się nie przejmuję. Wychodzę z założenia, że skoro przez cztery lata chodziłem i uczyłem się, to nie ma co się stresować.
Kolejnym egzaminem, do którego przystąpią maturzyści, będzie piątkowy (5.05) sprawdzian z języka obcego na poziomie podstawowym. Absolwenci szkół średnich mogli tutaj wybrać angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański lub rosyjski. W poniedziałek (8.05) natomiast abiturienci zmierzą się z matematyką. Egzaminy potrwają aż do 23 maja. Wyniki poznamy 7 lipca, a poprawki przewidziano na 21 i 22 sierpnia. Przystąpić do nich będą mogli tylko ci, którzy zaliczyli wszystkie egzaminy oprócz jednego.
Żeby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z pięciu egzaminów. Część pisemna to język polski, matematyka i wybranym nowożytny język obcy – wszystkie na poziomie podstawowym. Pierwszy raz od czterech lat obowiązkowe będą też egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego bez określania poziomów. Warunkiem do uzyskania świadectwa dojrzałości jest również przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, bez względu na wynik.
Przedmiotami dodatkowymi są: nowożytne języki obce na poziomie rozszerzonym, język polski, wiedza o społeczeństwie, historia, filozofia, matematyka, informatyka, biologia, chemia, fizyka, geografia, historia sztuki, łacina i kultura antyczna, języki mniejszości narodowych oraz języki kaszubski i łemkowski. Oprócz tego można zdawać języki obce, a także matematykę, geografię, chemię, fizykę, biologię i historię na poziomie dwujęzycznym.
Tegoroczna matura jest ostatnią, którą równocześnie zdają absolwenci gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. To dlatego, że do egzaminów przystępuje ostatni rocznik czteroletnich techników oraz pierwszy rocznik, który ukończył zreformowane czteroletnie liceum. Z tego powodu matury obu tych grup różnią się od siebie – jedna jest przeprowadzana „po staremu”, wedle tzw. matury 2015, a druga to nowość, która debiutuje dopiero w tym roku.