Niewiele się zmieniło w ich pracy na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza – najmniej zarobki. Opolskie pielęgniarki i położne obchodziły dziś 25-lecie swojego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego.

To pierwsze osoby, z którymi mamy kontakt po przyjściu na świat, często także ostatnie, które  opiekują się nami z dużą doza cierpliwości i wyrozumiałości. Towarzyszą nam właściwie przez całe życie, w najróżniejszych sytuacjach. Służą fachową wiedzą, poradą, silnym ramieniem, a gdy trzeba, dzielą się swoją empatią i sprawiają, że boimy się nieco mniej. Na co dzień nie mają łatwo, muszą być silne nie tylko fizycznie i psychicznie, ale jak podkreślają, ta praca to misja.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych jest największą organizacją związkową wśród zawodów medycznych w Polsce. Jest także największym związkiem zawodowym skupionym w 400-tysięcznej centrali Forum Związków Zawodowych. Związek został założony w 1995 r. i w tej chwili liczy ok. 80 000 członków. Działa w ponad 600 szpitalach, przychodniach i innych instytucjach opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Struktura administracyjna związku to 16 Regionów, obejmujących swoim zasięgiem województwa.

Z najnowszego badania „Barometr zawodów 2022” przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny wynika, że pielęgniarka to zawód deficytowy. Tylko w 35 z 314 powiatów liczba ofert pracy dla nich odpowiada liczbie chętnych do podjęcia zatrudnienia.

W roku 2023 duży deficyt pielęgniarek i położnych wystąpi w 84 powiatach i miastach na prawach powiatu w Polsce. To około 22 procent wszystkich tego typu jednostek administracyjnych w kraju. Mniej nasilony deficyt ma być aż w 292 powiatach i miastach na prawach powiatu.

Z czego wynika tak duży deficyt pielęgniarek i położnych w ponad 1/5 Polski powiatowej? Analizując dane, najczęściej podawane powody to starzenie się kadr, odpływ pielęgniarek i położnych do dużych miast i za granicę, złe warunki pracy i płacy oraz zbyt niskie – w porównaniu do obciążeń fizycznych i/lub psychicznych – wynagrodzenia, ale też bariery w zatrudnianiu pielęgniarek z Ukrainy – m.in. z powodu problemów z nostryfikacją dyplomów. Wśród powodów deficytu wymienia się też wymóg ukończenia wyższej uczelni i starzenie się polskiego społeczeństwa, a co za tym idzie – wzrost zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską. Zjawisko deficytu nasila też odpływ kadr do sektora prywatnego czy – w przypadku pielęgniarek z Ukrainy – bariera językowa, która utrudnia podjęcie pracy w Polsce.

Podczas uroczystości w Opolu  wyróżniono  osoby, które na co dzień działają na rzecz opolskiego środowiska pielęgniarek i położnych. –  Na wniosek przewodniczącej wyróżniliśmy osoby, które naprawdę przysłużyły się dla całego środowiska związkowego, jak i środowiska medycznego. Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” ma również charakter ponadregionalny. Ludzie, którzy działają centralnie, również opiekują się naszymi mieszkańcami – wyjaśnił marszałek Andrzej Buła. Z rąk marszałka odznaki otrzymali: Dorota Gardias, Rafał Olejnik, Rafał Łuszczek, Bożena Kowalkowska, Maria Arabczuk i Teresa Siwek.

Fot. melonik, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.