Henryka Lakwa, obecny starosta opolski, podjął się kandydowania do Senatu w najbliższych wyborach w okręgu 52 (Opole, powiat opolski) z ramienia KWW Mniejszość Niemiecka. Lakwa postanowił pójść w ślady prof. Gerharda Bartodzieja, który w latach 1991–1997 zasiadał w Senacie RP. Podczas konferencji prasowej samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie, radni, mieszkańcy powiatu opolskiego wyrazili swoje poparcie tej kandydatury jako kompetentnego i niezależnego kandydata.

– Kandyduję, bo dla mnie zawsze najważniejsi byli ludzie i zawsze zależało mi na tym, żeby żyło im się tutaj jak najlepiej – mówi Henryk Lakwa . – W obecnej sytuacji, należy zauważyć, że mój start stwarza realną alternatywę dla wszystkich wyborców, którzy nie identyfikują się z przekonaniami lewicowymi i uważają, że poza kandydatem Prawa i Sprawiedliwości nie ma dla nich alternatywy senackiej. Jako Senator chciałbym działać na rzecz zwiększenia udziału samorządów w podatkach od osób fizycznych i prawnych wszyscy mieszkańcy chcemy mieszkać w gminach i miastach o dobrej, wygodnej infrastrukturze. Warunkiem tego są stabilne finanse samorządu. Po znacznym ograniczeniu pieniędzy dla gmin, miast i powiatów jest potrzebna stabilizacja. Obecny system bez jasnych kryteriów nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwiększenie udziałów w podatku CIT (od firm) dla samorządów, spowoduje większą aktywność firm na naszym terenie, a to przełoży się na pracę bliżej domu. Aktywnie także współpracując z reprezentacją poselską z naszego regionu będę dążył do decentralizacji władzy i oddania skutecznych kompetencji samorządom. Bazując na swoim doświadczeniu i na współpracy będę zabiegał o zwiększenie środków i poprawę organizacji w służbie zdrowia, zwłaszcza w onkologii i psychiatrii dziecięcej. Coraz młodsi pacjenci potrzebują pomocy, coraz częściej chorują dzieci. Trzeba pomóc pacjentom i ich rodzinom.

– Od wielu lat współpracuję z panem Henrykiem Lakwą i bardzo sobie tę współpracę cenię – przyznaje Krzysztof Cebula, burmistrz Prószkowa. – Pan Henryk Lakwa to pracowity samorządowiec, który bardzo dobrze zarządza funduszami, które powiat ma do dyspozycji, dbając o transparentność i równomierny rozwój Powiatu Opolskiego. Jestem przekonany, że głosując na kandydata na Senatora, na pana Henryka Lakwę, który przełoży swoje doświadczenia samorządowe w senacie, to jest głos dobrze oddany.

– Znam kandydata na senatora Henryka Lakwę od wielu lat. Przez te lata dał się poznać jako osoba pracowita, skuteczna w działaniu. Potrafi słuchać ludzi i z nimi rozmawiać, próbując znaleźć rozwiązanie problem czy wesprzeć pomocna dłonią – dodaje Joachim Świerc, kandydat do Sejmu i członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

– Jako KWW Mniejszość Niemiecka mamy program, w którym są wyartykułowane nasze wartości, żaden jednak ze znanych nam kandydatów startujących z konkurencyjnych ugrupowań w tym okręgu nie identyfikuje się w pełni z naszym programem – wyjaśnia poseł Ryszard Galla. -Jak czytamy w naszym programie wyborczym: Czerpiemy z wiary, chrześcijańskich tradycji i wartości, europejskiej kultury oraz wielokulturowego bogactwa historycznego Górnego Śląska, w tym jego opolskiej części. Dlatego mocno zachęcam Państwa do oddania głosu na Henryka Lakwę. To sprawdzony samorządowiec, który w duchu dialogu szuka rozwiązań dla swojego powiatu, a który tak samo szukać będzie rozwiązań w Senacie. Tworzymy tym samym realną alternatywę bez zbędnych niedomówień i ukrywania przynależności partyjnej czy oczywistych sympatii politycznych. Mam nadzieję, że to właśnie Henryk Lakwa będzie jednym z trzech senatorów reprezentujących województwo opolskiego działających na rzecz naszego Heimatu.

– W tej kampanii próbuje nam się wmówić, że jako wyborcy mamy tak naprawdę 2 wybory – przekonuje Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej i kandydat do Sejmu. Rzeczywistość w okręgu opolskim jest jednak taka, że mamy realną trzecią siłę, którą jest nasz kandydat na senatora, Henryk Lakwa. Nasz kandydat zna zarówno powiat opolski jak i miasto Opole, dlatego apelujemy do mieszkańców, aby nie wybierać teoretyków, a wybrać praktyka, który pracuje na rzecz powiatu, pracuje w Opolu, mieszka w powiecie opolskim, który wie jak rozwiązywać te problemy z którymi na tym terenie się borykamy.

Wśród osób obecnych podczas konferencji prasowej, mieszkańców powiatu opolskiego pojawiała się opinia, że Mniejszość Niemiecka nie mogła podjąć lepszej decyzji, a wystawiony kandydat na stanowisku senatora nadaje się najlepiej.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.