Najpierw było wspólne śpiewanie i przedstawienie w kościele. Później ponad 400 osób przeszło w pochodzie. Po wszystkim wierni spotkali się przy ognisku na łące za parafią i tak zakończyli obchody dnia św. Marcina w Starych Siołkowicach.
Choć wspomnienie św. Marcina wypada 11 listopada, społeczność parafii Michała Archanioła w Starych Siołkowicach obchodziła je dzień później – w niedzielę, 12 listopada. Najpierw wierni spotkali się w kościele, gdzie obejrzeli inscenizację, której tematem była historia świętego. Wysłuchali też piosenek w wykonaniu miejscowego chóru dziecięcego.
– Frekwencja dopisała, szczególnie wśród dzieci z rodzicami. W takich obchodach ważne jest to, o czym dzieci mówiły podczas tego krótkiego przedstawienia o św. Marcinie: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – podkreślał ks. Andrzej Walczak, proboszcz parafii Michała Archanioła w Starych Siołkowicach. – To również okazja, żeby parafianie spotkali się i razem spędzili czas, albo zjedli pyszne rogaliki, które upiekły panie z Caritasu. W kolejnych latach zamierzamy kultywować te obchody.
@opowiecie.info Najpierw było wspólne śpiewanie i przedstawienie w kościele. Później ponad 400 osób przeszło w pochodzie. Po wszystkim wierni spotkali się przy ognisku na łące za parafią i tak zakończyli obchody dnia św. Marcina w Starych Siołkowicach. #ŚwMarcin #ŚwiętyMarcin #Marcin #rogale #rogalik #rogal #Kościół #pochód #ognisko #Siołkowice #StareSiołkowice #Popielów #GminaPopielów ♬ Lights – Muspace
Po krótkim spotkaniu w kościele uczestnicy udali się z lampionami na łąkę za kościołem. Pochód przeszedł ulicami Michała, Zacisze i Zapłocie, a przewodził mu chłopiec na koniu wcielający się w św. Marcina. Niestety uczestnikom pochodu towarzyszył też deszcz, który padał także podczas ogniska wieńczącego spotkanie. Tam z kolei czekały lukrowane rogale i ciepła herbata.
– Pogoda trochę przeszkodziła, bo jak organizujemy takie wydarzenie trzeci rok, tak zawsze wszyscy zostawali tu dłużej. Dziś padał deszcz, więc większość osób szybko wróciła do domów – mówił Krystian Jonienc, prezes OSP Stare Siołkowice. – Nasze jednostka włącza się w wiele takich imprez w Starych Siołkowicach, jesteśmy wszechstronni i zawsze pomożemy. Tym razem mieliśmy za zadanie przygotować i zabezpieczyć ognisko, oświetlić to miejsce i przynieść ławki dla dziewczyn z Caritasu. Takie wydarzenia są dla nas pełne pozytywów i nikogo z OSP nie trzeba namawiać do pomocy.
Według źródeł historycznych św. Marcin żył w IV wieku naszej ery i pochodził z francuskiego Tours. To patron między innymi żołnierzy, żebraków, dzieci i młynarzy. Jego wspomnienie w Kościele Katolickim obchodzone jest 11 listopada, zatem zbiega się z Narodowym Świętem Niepodległości. Miejscami szczególnego kultu tego świętego są Polska, Niemcy i Francja, a w wielu miejscach – oprócz procesji i jedzenia rogali – spożywa się także gęsinę.