Po raz pierwszy przyznano nagrody i wyróżnienia za zaangażowanie w rozwój, promocję i kreowanie opolskiej turystyki. Kapituła wybrała laureatów spośród zgłoszonych kandydatów, a zarząd województwa przyznał nagrodę specjalną „Super Lwa Opolskiej Turystyki”.

Do nagród i wyróżnień można było zgłaszać osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w trzech kategoriach: działalność społeczna, samorządność oraz przedsiębiorczość. Do kapituły wpłynęło dwanaście wniosków. Zarząd województwa przyznał dwie nagrody oraz cztery wyróżnienia.

Zarząd Województwa Opolskiego z okazji z 25-lecia obrony województwa przyznał 10 nagród specjalnych – „Super Lew Opolskiej Turystyki”.

– 25-lecie obrony województwa opolskiego to najlepsza okazja do podziękowań tym, którzy rozwijali, dbali i działali w turystyce od dziesięcioleci – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. – Nagradzamy prawdziwych pasjonatów, którzy Opolszczyzną żyją i są w stanie opowiedzieć piękną historię o nawet najmniejszej miejscowości regionu. Dziękujemy samorządom i instytucjom, że dbali i zaciekawiali pięknym otoczeniem mieszkańców i turystów. Dziękujemy tym, którzy remontowali zamki, pałace, tworzyli hotele czy restauracje promujące opolskie dziedzictwo kulinarne – wymienił wicemarszałek.

„Lwem Opolskiej Turystyki” w kategorii „działalność społeczna” został Lucjusz Bilik, działacz i prezes PTTK Śląska Opolskiego, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. Jak przyznaje, najpiękniejsza w turystyce jest praca z ludźmi. – Miałem i mam to szczęście, że otaczają mnie ludzie, z którymi coś osiągnąłem. Przeżyłem cudowne chwile i przygody życia. Były też trudne momenty, gdy powódź z 97’ zalała „Domek Lodowy”, dzisiejszą siedzibę naszego oddziału. To straszne, że historia, tradycja, te wszystkie zbiory, zniknęły. Cieszę się, że wciąż trwam w turystyce i jestem z moimi przyjaciółmi – mówił.

Wyróżnienia trafiły do Barbary Drożdżowicz, prezes Oddziału OTTK Prudnik, Henryka Mielcarza, prezesa oddziału PTTK w Strzelcach Opolskich, Eligiusza Jędryska, wiceprezesa oddziału PTTK w Głuchołazach, prezes KTK KTUKOL – Głuchołazy oraz Jerzego Chmiela, prezesa oddziału PTTK w Głuchołazach.

W kategorii „samorządność” nagrodzony został Piotr Mielec, wieloletni dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Praca to dla nas misja. Chcemy, aby nasz region rozwijał się poprzez turystykę. To też wielka przygoda, poznawanie ludzi, polski i świata. To wspólne projekty, wspaniałe kontakty. Naszym plusem jest kompaktowość województwa opolskiego i wspaniałe bezpośrednie kontakty – przyznał nagrodzony.

Statuetką „Super Lew Opolskiej Turystyki” uhonorowani zostali: Joanna Kardasińska z Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, Piotr Lichota, prezes Stowarzyszenia Delta, właściciel Juraparku w Krasiejowie, Tomasz Ganczarek, prezes spółki Zamek Moszna, Jerzy Bar, wizjoner, inwestor, właściciel i renowator pałacu Sulisław, Tomasz Gorzelanny, inwestor, właściciel i współtwórca kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w Pokrzywnej, Beniamin Godyla, Senator RP Ziemi Opolskiej, twórca i Prezes Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego”, ks. Albert Glaeser, dyrektor Sebastaineum Silesiacum, ale przede wszystkim opiekun kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieniu Śląskim, Joachim Wiesiollek, przedsiębiorca i inwestor, właściciel pałacu w Żyrowej i od niedawna ruin pałacu w Kopicach, Mariusz Jańczuk, założyciel i prezes biura Podróży ITAKA oraz Ryszard Wójcik, właściciel biura podróży SINDBAD, które na rynku obecne jest już 40 lat.

Fot. Melonik, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.