11 listopada tuż przed zapadnięciem zmroku ulicami Łubnian przemaszerowała parada świętego Marcina. Za rycerzem na koniu w zbroi i w hełmie, w którego w tym roku wcieliła się Agnieszka Luksa szli przedstawiciele władz gminy, mieszkańcy wsi i oczywiście dzieci z pięknymi lampionami.  O bezpieczeństwo uczestników dbali strażacy z OSP Łubniany, którzy asekurowali przemarsz uczestników uroczystości przez wieś.

Kilkunastominutowy spacer spod strażnicy OSP wiódł przez ul. Powstańców, następnie Łysego i kończył się na tzw. Placu Cisowym. Tam na gości imprezy czekała masa niespodzianek. Przed jesiennym chłodem chroniło ognisko i lampy gazowe. Piosenki po niemiecku zaśpiewały łubniańskie przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej. Potem zgaszono główną latarnię, aby wyraźniej widać było popisy opolskiego Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora”. Grupa przedstawiła artystyczną wersję historii św. Marcina wykonując spektakularne popisy pirotechniczne. Później organizatorzy zaprosili gości do wspólnej kolacji. Wydano całe przygotowane wcześniej 15 kg bigosu, 15 kg leczo i wszystkie 110 gołąbków. Serwowano oczywiście ciepłą kawę i herbatę, a do tego masę słodkości. Naturalnie nie zabrakło świętomarcińskich rogali, których 400 sztuk także rozeszło się w oka mgnieniu.

Imprezę sponsorował Wójt Gminy Łubniany i Konsulat RFN w Opolu. Co prawda organizatorzy, czyli DFK Łubniany, rozdawali gościom poczęstunek za darmo, ale zbierali również wolne datki, które w całości przeznaczyli już na leczenie Łukasza Krowiaka z Chróścic, o którym pisaliśmy w ostatnim wydaniu Echa Gmin Opolskich.

* * *

Ta udana impreza ma również wielu ojców, bo obrotne koło DFK Łubniany zaangażowało wiele osób w organizację tego wydarzenia. Na łamach Echa Gmin chcieli podziękować za pomoc łubniańskim strażakom, sołtysowi Kępy Konradowi Pietrkowi, stowarzyszeniu „Cis”, stowarzyszeniu „Nasza Wspólnota” z Jełowej, ks. Markowi Terleckiemu. Podziękowania kierowane są również dla orkiestry dętej, której członkami są muzycy mieszkający w  Łubnianach, Dąbrówce Łubniańskiej i Masowie, Nauczycielek i Dyrekcji Przedszkola w Łubnianach i Dąbrówce Łubniańskiej oraz Szkoły Podstawowej w Łubnianach, a także TSKN w Opolu i wszystkim innym, którzy zaangażowali się w organizację obchodów dnia św. Marcina.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info