850 tysięcy PLN zainwestuje Powiat Opolski  w poprawę ochrony danych i systemów wewnętrznych przed zagrożeniami, jakie niosą za sobą cyberataki. 

– Ponieważ hakerzy nie oszczędzają również urzędów i instytucji samorządowych, a ich ataki nasilają się i są coraz groźniejsze, musimy zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, a to kosztuje. Dlatego cieszy pozyskanie z Ministerstwa Cyfryzacji dofinansowania, które nam to umożliwi – mówi starosta Henryk Lakwa.

– Projekt realizowany przez Powiat Opolski w ramach programu „Cyberbezpieczny Samorząd” polega na zwiększeniu bezpieczeństwa sieci wewnętrznych Starostwa Powiatowego w Opolu oraz w 7 jednostkach organizacyjnych Powiatu Opolskiego: w Zespołach Szkół w Tułowicach, w Prószkowie, w Ozimku i w Niemodlinie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu, Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie oraz Zarządzie Dróg Powiatowych w Opolu – wymienia wicestarosta Leonarda Płoszaj.

– Pozyskane pieniądze pozwolą na modernizacje techniczno – informatyczne, z którymi nie możemy zwlekać i na konieczne szkolenia dla pracowników jednostek, dotyczące aktualnych cyberzagrożeń, szkolenia specjalistyczne dla służb informatycznych i kadry kierowniczej – podkreśla Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu.

Projekt obejmuje: zakup sprzętu informatycznego, który pomoże zabezpieczyć sieci wewnętrzne, jak również wdrożenie właściwego systemu ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi.

– Nasi znakomici informatycy oraz Manfred Kupka z Wydziału Organizacyjnego, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych to zespół szczególnie zaangażowany w ten projekt i bardzo im za to zaangażowanie dziękuję – zaznacza starosta.

Modernizacja techniczno-informatyczna i wdrożenie systemów ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi znacząco zmniejszą ryzyko wycieku danych osobowych mieszkańców i informacji poufnych.

Wzmocnienie infrastruktury IT jednostek samorządowych może przyczynić się do bardziej stabilnego i niezawodnego dostępu do usług publicznych online, co jest szczególnie ważne w dobie rosnącego zapotrzebowania na elektroniczne formy załatwiania spraw.

Szkolenia dotyczące aktualnych cyberzagrożeń, zarówno dla pracowników jednostek, jak i potencjalnie dla szerszej społeczności, mogą zwiększyć świadomość zagrożeń cybernetycznych i nauczyć, jak się przed nimi chronić.

W przypadku ataku cybernetycznego, dobrze przygotowana infrastruktura IT jest w stanie szybko przywrócić normalne funkcjonowanie, minimalizując zakłócenia w dostępie do usług publicznych.

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo mogą zwiększyć zaufanie mieszkańców do samorządu jako instytucji, która dba o ochronę ich danych i zapewnia bezpieczne środowisko cyfrowe.

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.