20 czerwca to od 2022 roku Narodowy Dzień Pamięci Powstań Śląskich.

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny skupił dzisiaj wokół siebie żołnierzy, służby mundurowe, przedstawicieli rządu, sejmu, samorządu i mieszkańców. Jak podkreślano upamiętnienie Powstań Śląskich na tych ziemiach ma szczególny wymiar.

To już 102. rocznica powitania przez mieszkańców Śląska wojsk polskich. Niewiele w podręcznikach uwagi poświęca się tym wydarzeniom. Nie do końca są wyjaśnione. Historiografia niemiecka opisuje te wydarzenia zupełnie inaczej niż polska. Niezależnie jednak od opinii doprowadziły one do plebiscytu, w wyniku którego, duża część Śląska znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej.

To nie jedyna rocznica obchodzona dziś na Górze św. Anny.

Muzeum Czynu Powstańczego – skończyło  60 lat.

– W 1964 roku powstało muzeum, a idea narodziła się podczas obchodów 40. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego – mówiła dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz. Od tego czasu zgromadzono 2 i pół tysiąca pamiątek i artefaktów związanych z Powstaniami.

Samorząd województwa chce w nowoczesny sposób przekazywać wiedzę . Muzeum musi być zatem atrakcyjne dla młodego pokolenia, by chciało ono mieć wiedzę i pamiętać o powstaniach śląskich

Pracownicy muzeum starają się na co dzień przybliżać tę historię ludziom w rożnym wieku. Dużo stawia się na atrakcyjną edukację historyczną najmłodszych. Muzeum stale stawia na rozwój i uatrakcyjnianie swojej oferty. Plany są naprawdę ambitne, już za kilka lat ma w tym miejscu stanąć nowoczesny budynek muzeum, którego bryła ma się wkomponować w unikalny krajobraz Góry Świętej Anny.

Jak informuje Muzeum Śląska Opolskiego uroczystości rozpoczęły się premierą wielkoformatowej gry planszowej pt. „Śląskie Serce Świętej Góry. Bitwa o Górę Świętej Anny”, podczas której pierwszą partię gry rozegrały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku, które brały udział przy jej tworzeniu.

Następnie odbyły się uroczystości wojewódzkie z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich pod pomnikiem na Górze św. Anny. Po nich rozpoczęła się gala jubileuszowa, na której mieliśmy przyjemność gościć wielu znamienitych gości. Oficjalne przywitanie uczestników oraz wystąpienia i życzenia okolicznościowe, następnie mogliśmy podziwiać koncert pieśni śląskich i patriotycznych, pokaz tańców śląskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Komorno, a także występy młodych laureatów Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki.

Fot. UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.