Jako standardowy konsument piwa mało się zastanawiam nad pochodzeniem czy składnikami, z którego jest ono zrobione. Najlepiej jak jest zimne i oczywiście musi być w odpowiedniej ilości, bo zazwyczaj po pierwszym sięgamy po kolejne. Podejście moje na ten temat jest najzupełniej powszechne, są jednak osoby, które mają zgoła inny stosunek do złocistego napoju.
Przykładem wielkiego pasjonata piwa jest Pan Zbyszek Szymczak-mieszkaniec Opola, z którym to miałem okazję rozmawiać o jego hobby.
Pan Zbyszek swoje zamiłowanie do piwa przeniósł również na grunt zarobkowy, bowiem od kilku lat prowadzi niewielki sklep w Opolu z wieloma rodzajami piw browarów krajowych i zagranicznych.
Sklep ma nazwę „Retro” i znajdą go Państwo na opolskim ZWM przy ulicy Bytnara Rudego 12 a.
Pytając o początki piwnego hobby Pan Zbyszek odpowiada, że wszystko zaczęło się z pierwszym łykiem piwa „które oczywiście miało miejsce, jak byłem osobą pełnoletnią”, dalej to już historia browarów głównie opolskich oraz przedmioty związane z browarnictwem, których pokaźną kolekcję posiada w swoim sklepie. (m.in. kranik do nalewania piwa z przedwojennego browaru opolskiego popularnie zwany „pipą”).
„Proszę sobie wyobrazić, że w mieście Opolu działało siedem browarów do najbardziej znanych należał Boronow, Moretzky, Pringsheim, Zameczek Odrzański – tam gdzie dzisiaj jest Solaris, mieliśmy Browar”. Po tych miejscach do dzisiaj można znaleźć wiele przedmiotów jak stare butelki, kapsle, skrzynki co z dumą prezentuje. Jak mówi wiele tych rzeczy jest przedmiotem aukcji internetowych oraz w posiadaniu hobbistów. (Jakim jest niewątpliwie Pan Krzysztof z restauracji Kuchnia Śląska w Dobrzeniu Wielkim).
Źródłem wiedzy Pana Zbyszka dotyczącym browarnictwa opolskiego jest książka A.Urbanka „Historia piwowarstwa w Opolu i okolicach”, ale prócz historii i zbieractwa to przede wszystkim smak piwa, o którym może mówić godzinami.
„Takim piwem, od którego nastąpił przełom smakowy w naszym kraju, była Pinta atak chmielu, której debiut miał miejsce w 2011 roku to wtedy rozpoczął się okres piw craftowych (craft ang. rzemiosło).
Browarnicy zaczęli wynajmować linie produkcyjne dużych Browarów do warzenia swoich piw, które charakteryzowały się odpowiednią recepturą, składnikiem i co najważniejsze jakością”
Dzisiaj takich niewielkich browarów jest coraz więcej, które oferują piwa z krótkim terminem przydatności, gdyż unikają pasteryzacji i dodatków chemicznych.
„Piwem można się delektować niczym dobrym winem, pijąc z odpowiedniego szkła, możemy przy jednym spędzić długi czas, pracując na komputerze czy oglądając program w telewizji”.
Stąd tez pomysł na sklep, który przede wszystkim promuje dobre piwa – no właśnie, a czym jest takie piwo?
„To przede wszystkim esencja smaku oraz IBU (poziom tzw. goryczki), jak i odpowiedni dobór składników, piwo kupowane w sklepach z produkcji masowej nigdy nie będzie miało takiego poziomu”
Piwa, które możemy nabyć u Pana Zbyszka, nie należą do tanich, średnia cena takiego trunku to 9 PLN, ale jak mówi właściciel „kto raz spróbuje tego smaku, zazwyczaj wraca do mnie po nowe piwa, a ja zawsze staram się mieć coś nowego”, przez co nie narzeka na brak klienta.
Rzeczą, która mnie zainteresowała przy okazji wizyty w sklepie, z czym przyznam szczerze się nie spotkałem wcześniej jest tzw. Piwny Depozyt. Otóż osoby warzące piwo we własnym sumpcie nie mogą tego sprzedawać w sklepach, ale mogą wzajemnie się wymieniać swoimi trunkami – smakując piwa innych, zawsze mogą coś ulepszyć w swoich i tak to się odbywa. Depozyt to skrzynka gdzie zainteresowani deponują swoje wyroby.
Rozmawialiśmy również o tym, z czego powinno się pić piwo i tutaj zdecydowane wskazanie na szkło.
„jak szkło to szklanka zwężana ku górze by bukiet był odpowiedni”, raczej nie powinniśmy pić piwa z butelki czy puszki do tego powinny służyć odpowiednie szklanki i oczywiście lać je powinno się po ściance, by nie spieniać zbyt mocno trunku.
Sprzyjająca pogoda jest dzisiaj oczywiście najlepszym „sprzedawcą” piwa stąd zastanówmy się czasem Drodzy Państwo czy lepiej pójść w tanią ilość, czy czasem nie spróbować wzorem Pana Zbyszka wysublimowanej jakości. Na zdrowie !