Pałac w Naroku.
W Dzisiaj zapraszam Państwa ma krótką wycieczkę śladami pałaców gminy Dąbrowa. Z Opola kierujemy się do ul. Partyzanckiej, a stamtąd na rondzie wybieramy drogę do Sławic. Jeśli ktoś zdobywa odznakę turystyczną „Szlakami Świętego Jana Nepomucena”, będzie miał okazję uzupełnić wpis, bo w Sławicach znajduje się kościół pw. Św. Nepomucena oraz na trasie będzie możliwość zobaczenia kilku kapliczek tego świętego.
Trasa: 55 km
Czas jazdy: 4 godziny
Opole- Sławice- Żelazna- Niewodniki (pałac)- Narok (pałac)- Skarbiszów- Karczów (pałac)- Dąbrowa Niemodlińska (pałac)- Chróścina- Opole.
Jedziemy, trzymając się głównej drogi. Docieramy do Żelaznej, a następnie do Niewodnik. Na najbliższym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo. Droga zaprowadzi nas wprost do pałacu, znajdującego się po lewej stronie.
Pałac został wybudowany w 1870 roku przez Juliusa von Wichelhausa. W rodzinie tej utrzymał się aż do 1945 roku, kiedy po wkroczeniu wojsk radzieckich musieli go opuścić. Po wojnie pałac przeszedł w ręce PGR-u. Od 1996 roku jest w rękach prywatnych. Obecnie mieści się w nim hotel.
Jedziemy dalej prosto, mijając pałac. Następnie skręcamy w lewo, jeszcze raz w lewo w ul. Zamkową. Przekraczamy Prószkowski Potok. Docieramy do ul. Ogrodowej, na której skręcamy w prawo. Tutaj będzie widoczny rowerowy niebieski szlak. Szlakiem tym dojeżdżamy do Naroka. Na skrzyżowaniu dróg, porzucamy niebieski szlak rowerowy i wybieramy drogę w lewo (ul. Wiejska). Po prawej stronie wypatrujemy pałacu.
Pałac został wzniesiony przez rodzinę von Bees w II połowie XVIII wieku. Następnymi właścicielami pałacu byli major gwardii królewskiej Gottlob Albrecht von Sauerma, generałowa von Schmiedeberg i bracia Guradze. W 1858 roku kupił go Friedrich von Wichelhaus. Pałac został wówczas przebudowany do obecnej formy. Po 1945 roku znajdował się w nim PGR, potem Opolski Kombinat Ogrodniczy. Obecnie w rękach prywatnych.
Nacieszywszy oczy przepięknym pałacem, ruszamy w dalszą drogę. Na skrzyżowaniu dróg, wybieramy drogę w prawo (ul. Skarbiszowska), którą dojedziemy do Skarbiszowa. Tutaj możemy po przekroczeniu bardzo ruchliwej drogi pojechać prosto do Ciepielowic, a stamtąd skręcić w lewo, w drogę szutrową. Jest ona oznakowana czerwonym szlakiem rowerowym. Możemy też od razu na głównej drodze skręcić w lewo i przejechać te dwa kilometry, ale trzeba będzie bardzo uważać na szybko jadące pojazdy. Według mnie lepiej nadrobić cztery kilometry i jechać spokojniejszą drogą. Ale wybór należy do jadącego. Dojechaliśmy do Karczowa. W wiosce znajduje się kolejny pałac.
Pałac w Karczowie został wybudowany w 1791 roku przez hrabiego von Tschirschky. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli to między innymi hrabia von Arnstadt, Stolberg zu Stolberg, Ottow, Weber, Walter. W 1890 roku pałac kupił hrabia Fryderyk von Wichelhaus (ten sam, który był właścicielem Naroka i Skarbiszowa). Po 1945 roku w pałacu znajdował się PGR oraz Zakład Unasienniania Zwierząt. Od 1998 roku jest własnością Politechniki Opolskiej.
Zabytkowa brama w Karczowie, pochodzi z pałacu w Rysiewicach.
Z Karczowa kierujemy się w stronę Opola, ale nie jedziemy główną drogą, tylko skręcamy w prawo w ul. Dąbrowską. Jest to charakterystyczna ulica, bo zrobiona z bruku. Przyjrzyjcie się, z jaką precyzją została ona ułożona.
Dojeżdżamy do głównej drogi, którą musimy przejechać. Trzeba tutaj zachować należytą ostrożność, bo droga jest szybkiego ruchu. Przejeżdżamy tory kolejowe, skręcamy w prawo, a następnie w lewo. Jedziemy mały kawałek pod górkę i po lewej stronie naszym oczom ukaże się, ostatni już dzisiaj, pałac.
Pałac w Dąbrowie został wybudowany w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Mettich. Następnie właścicielami była rodzina von Ziegler-Klipphausen, hrabia Conrad Eduard von Hochberg zwany Conny, księżna pszczyńska Mathilda Urszula zu Dohna-Schlobitten, hrabia Hermann zu Solms-Baruth. Podczas II Wojny Światowej w pałacu znajdował się szpital frontowy.
Przepięknie rzeźbiony kartusz herbowy dawnych włascicieli.
Na dachu widoczne są kręcone kominy. Jedne z nielicznych w Europie.
Po wycofaniu się Armii Czerwonej w 1946 roku w pałacu umieszczono Państwowy Urząd Repatriacyjny. W 1948 roku utworzono Państwowy Ośrodek Maszynowy. W 1958 roku w pałacu działał Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Rolniczego.
Od 1975 roku pałac jest własnością Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, która w 1995 roku zmieniła nazwę na Uniwersytet Opolski. Obecnie Uniwersytet ma w planach utworzenie tutaj Centrum Biznesowego. Obok pałacu, w pobliżu bramy wjazdowej, znajduje się barokowa figura Jana Nepomucena z 1720 roku.
Figura Nepomucena przed bramą pałacu w Dąbrowie.
Z Dąbrowy ruszamy dalej. Skręcamy w lewo za czerwonym szlakiem rowerowym. Tutaj prawie dwukilometrowa droga prowadzi w dół. Na szczęście asfalt jest świeżo wyremontowany i przyjemnie się tak pędzi. Trzeba oczywiście uważać na nieliczne samochody. Gdy dojedziemy do końca drogi, należy skręcić w lewo. W Chróścinie po przekroczeniu torów kolejowych skręcamy w prawo. Drogą wzdłuż torów dojedziemy aż do samego Opola. Teraz musimy przejechać pod wiaduktem i jadąc cały czas prosto ul. Niemodlińską, dostaniemy się do centrum miasta.
Mariola Nagoda
Artykuł ten ukazał się w marcowym numerze Czasopisma Podróżników.