W Dobrzeniu Wielkim trwa rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków. Zgodnie z kontraktem realizacja tej inwestycji ma zakończyć się za dwa lata. Obecnie trwają tam intensywne prace budowlane. Montaż technologii rozpocznie się na początku przyszłego roku.
O parametrach nowo budowanej oczyszczalni oraz technologii, która będzie w niej zastosowana rozmawiamy z Beatą Wocką – Culic, technologiem Uzdatniania Wody i Oczyszczania Ścieków w spółce Prowod.
Jaka technologia będzie zastosowana w nowej oczyszczalni ścieków?
– Nowa oczyszczalnia będzie oczyszczalnią mechaniczno – biologiczną. Część biologiczna będzie składać się z dwóch ciągów technologicznych opartych o procesy biochemiczne zachodzące w osadzie czynnym o różnym stopniu napowietrzenia z możliwością redukcji związków biogennych.
Porównując starą i nową oczyszczalnię może Pani wskazać kluczowe różnice między nimi?
– Stara oczyszczalnia jest przeciążona hydraulicznie, to znaczy, że dopływa do niej więcej ścieków, niż jest w stanie oczyścić. Średniodobowa przepustowość istniejącej oczyszczalni to 820 m³/dobę, a w 2016 roku średnia ilość dopływających na oczyszczalnię ścieków wyniosła 1640 m³/dobę. Przy takim przeciążeniu nie wykształca się odpowiedni osad czynny, a prawidłowy rozwój osadu czynnego, czyli bakterii i pierwotniaków jest warunkiem, aby przebiegało biologiczne oczyszczanie ścieków. Rozwiązania techniczne są przestarzałe. Zmodernizowana oczyszczalnia będzie oparta na najnowszych rozwiązaniach technicznych. Będzie możliwe osiągnięcie odpowiedniej redukcji zanieczyszczeń, w tym związków biogennych, zgodnej z wymaganiami tzw. dyrektywy ściekowej.
Jaki wpływ będzie miała oczyszczalnia na ekologię?
– W ściekach oczyszczonych odprowadzanych z obecnej oczyszczalni do odbiornika, czyli rzeki Odry, są znacznie przekroczone dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń. W związku z przekroczeniami Spółka Prowod ponosi podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska. Zmodernizowana oczyszczalnia pozwoli oczyścić ścieki do wymaganego poziomu, umożliwi redukcję azotu i fosforu, nie będzie więc negatywnego oddziaływania na jakość wody w rzece Odrze. Sama oczyszczalnia, dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, będzie miała znikomą uciążliwość dla środowiska naturalnego.
Jakie będą parametry nowej oczyszczalni i na jaką ilość nieczystości jest zaprojektowana?
– Po przeprowadzeniu modernizacji średniodobowa przepustowość oczyszczalni wyniesie 2 000 m³/dobę, maksymalna dobowa przepustowość dla pogody bezdeszczowej wyniesie 2500 m³/dobę. Maksymalny przepływ godzinowy to 250 m³/godzinę.
Dziękuję za rozmowę.