Tajemniczy skrót JDM – Japanese Domestic Market, który dosłownie znaczy „japoński rynek krajowy”, to pojęcie informujące o przeznaczeniu bądź pochodzeniu danego produktu. Coś, co zostało wyprodukowane wyłącznie na rynek japoński, jest nazwane pojęciowym JDM. Najczęściej określana tym skrótem jest motoryzacja i to na niej się skupimy.

Samochody produkowane w Japonii są tak bardzo pożądane, ponieważ oficjalnie nie są dostępne poza granicami kraju. Bogata, wyprzedzające inne oferta wyposażenia ukazała się już pod koniec lat 80. Mocne i bardzo wytrzymałe materiały użyte w produkcji potężnych maszyn zachęcały do siebie potencjalnych przyszłych właścicieli. Niewielka liczba egzemplarzy danego modelu oraz prawie nieosiągalny transport poza Japonię wzbudzały jeszcze większe zainteresowanie. Co więcej, części do nich były trudno dostępne. Ograniczona liczba produkowana tylko na dany rynek powoduje problemy z dostępem oraz ogromny koszt importu dla wszystkich pozostałych. Stworzono więc modele specjalnie na rynek inny niż japoński, które niestety znacznie różniły się od oryginałów pod względem budowy  od podstaw, aż po wyposażenie. Były po prostu słabsze pod względem mocy, ale za to tańsze w utrzymaniu.

JDM to również forma różnego typu tuningu samochodowego, takiego jak: performance, drift i stance. Można robić modyfikacje mechaniczne dla lepszych osiągów (performance), szykować samochód pod zawody (drift) czy zmieniać wizerunek (stance). Właściciele swoich maszyn modyfikują je według własnej wizji. Zwraca się uwagę na prezencję. Wizerunek decyduje o tym, czy obrócimy się za samochodem z podziwem, czy nie. Samochody JDM mają się prezentować z klasą, dlatego w Polsce najczęściej wybieraną formą tuningu jest właśnie stance.

JDM Opole to grupa zrzeszająca fanów japońskiej motoryzacji w województwie opolskim od lipca 2016 roku. Jako jedyna grupa o tej tematyce stawia na rozwój i promowanie motoryzacyjnej kultury japońskiej. W tym celu organizuje spotkania, eventy okolicznościowe, wyjazdy oraz akcje charytatywne. We wrześniu bieżącego roku JDM Opole stworzyło pierwszy oficjalny ogólnopolski zlot fanów motoryzacji japońskiej „OSAKA”, na który przybyło 150 samochodów. Formy imprez są staranie przygotowywane przez zespół i uczestników. Pozytywne emocje budzą sposób prowadzenia, konkursy z nagrodami i inne atrakcje. Co więcej, nie ma żadnego ograniczenia wiekowego, ponieważ oprócz młodzieży tworzącej wydarzenia w imprezach uczestnicz również dorośli, a nawet całe rodziny z dziećmi. Każdy, kto jest zainteresowany motoryzacją, powinien zobaczyć to na własne oczy.

Grupie JDM Opole zależy na jak największym stopniu rozpoznawalności japońskich marek, takich jak: Honda, Mazda, Suzuki, Nissan, Mitsubishi, Toyota czy Lexus, których niestety w naszym rejonie wciąż brakuje, mimo że są warte uwagi. Ponieważ skład grupy jest liczny, trwają starania nad uzyskaniem statusu stowarzyszenia non profit.

Fot. M. Mofina, D. Bul, A. Kujawa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie