150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzono w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Z tej okazji w placówce zorganizowano zajęcia laboratoryjne z chemii i konkursy dotyczące noblistki, a uczniowie liceum przygotowali wykłady na temat promieniotwórczości.
Celem wtorkowej akcji było przybliżenie uczniom życiorysu i naukowej działalności Marii Skłodowskiej-Curie oraz zorganizowanie zajęć laboratoryjnych z nieco bardziej efektownymi doświadczeniami niż te przeprowadzane podczas lekcji.
– mówi Anna Babicka, nauczyciel chemii w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim i współorganizator akcji.
Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie mogli zobaczyć popisy tegorocznego maturzysty – Bartosza Koziary, ale sami również przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem „suchego lodu”, czyli dwutlenku węgla w postaci ciała stałego.
– mówi Wojciech Sudnicki, nauczyciel chemii w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim i współorganizator akcji.
Dwa Noble, jedna z pierwszych kobiet z prawem jazdy i ołowiana trumna, czyli Maria Skłodowska-Curie
Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla: w 1903 roku z fizyki za badania nad procesem promieniotwórczości oraz w 1911 roku z chemii za odkrycie polonu i radu. Noblistka znalazła się w gronie czterech osób, którym przyznano tę prestiżową nagrodę więcej niż jeden raz. Była też jedną z pierwszych kobiet, które uzyskały prawo jazdy.
Wskutek badań nad silnie promieniotwórczymi pierwiastkami Skłodowska-Curie zachorowała na gwałtownie postępującą anemię złośliwą. Zdiagnozowano u niej także chorobę popromienną. Zmarła 4 lipca 1934 roku w wieku 63 lat. Jej ciało było tak napromieniowane, że pochowano ją w trumnie pokrytej niemal 2,5-centymetrową warstwą ołowiu. Noblistka spoczęła obok swojego męża – Pierre’a Curie – na cmentarzu we francuskim Sceaux.