Sposób procedowania w Sejmie zmian w ordynacji wyborczej jest według wnioskodawców sesji skandaliczny. Podobnie jak z ustawami sądowymi.

Projekt uchwały podpisało 19 radnych. Oprócz ludowców – również radni koalicyjnych klubów PO i Mniejszości Niemieckiej.

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Opolskiego zwołana została na poniedziałek 18 grudnia na godzinę 14:00 w sali Orła Białego w przeddzień sesji budżetowej. Jak każda sesja nadzwyczajna, będzie poświęcona tylko jednemu tematowi.

Jak powiedział wicemarszałek województwa opolskiego, Stanisław Rakoczy, zmiany, które PiS próbuje wprowadzić w ordynacji wyborczej doprowadzą do ograniczenia samorządności i rzeczywistej zdolności wspólnot lokalnych do regulowania i zarządzania swoimi sprawami na ich własną odpowiedzialność, a to jest zaprzeczeniem idei rozwoju samorządności i kolejnym krokiem w kierunku centralizacji władzy w Polsce.

– Dodatkowo o ważności wyborów ma decydować Sąd Najwyższy mianowany głównie przez partię rządzącą. To musi budzić nasz sprzeciw, musi budzić nasze obawy – wyjaśnia Rakoczy.

Nadzwyczajna sesja sejmiku zamiast wysłuchania publicznego. Ordynacja wyborcza

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.