Opole-Borki, Dobrzeń Mały, Dobrzeń Wielki i Chróścice to miejsca, w których wolontariusze z gminy Dobrzeń Wielki i pobliskich dzielnic Opola posprzątają nabrzeże Odry.

Akcja Czysta Odra na tych terenach odbędzie się w poniedziałek – 1 maja. Społecznicy rozpoczną sprzątanie o godz. 10.00 – zostać takim wolontariuszem może każdy, kto ma ochotę przynajmniej w tak symboliczny sposób zadbać o środowisko. Będzie to również okazja, by miło spędzić na świeżym powietrzu, tym bardziej, że ma być ciepło i słonecznie.

Miejscami zbiórek będą: przystań kajakowa w Opolu-Borkach, przystań kajakowa w Dobrzeniu Małym, boisko Odry Ślum w Dobrzeniu Wielkim i Kąty w Chróścicach. Według planów akcja ma potrwać do godz. 13.00 – wtedy też rozpocznie się jej podsumowanie i ognisko integracyjne na przystani kajakowej w Dobrzeniu Małym.

Tak było rok temu:

Dobrzeniacy, chróściczanie i opolanie dołączyli do Akcji Czysta Odra [GALERIA]

Wspomniana akcja to cykliczne międzynarodowe przedsięwzięcie, w którym rok temu wzięło udział kilkanaście tysięcy wolontariuszy ze 150 komitetów rozporoszonych nie tylko po Polsce, ale też Czechach i Niemczech. Jednym z nich był komitet reprezentujący gminę Dobrzeń Wielki i jej dawne sołectwa, które są obecnie dzielnicami Opola.

Miejscowi społecznicy znajdowali wówczas plastikowe i szklane butelki, aluminiowe puszki i papier, porzucone dziecięce zabawki oraz wywiezione liście i kompost. Jednym słowem – cały przekrój tego, co mogło zostać posegregowane i wyrzucone tam, gdzie należy, a zamiast tego zaśmieciło nabrzeże Odry.

Tegoroczna edycja Akcji Czysta Odra potrwa 28 kwietnia do 7 maja. Celem będzie oczyszczenie okolic rzeki od jej źródeł w Czechach, poprzez jej czeskie, polskie i polsko-niemieckie odcinki, aż po ujście do Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. Pomysłodawcą akcji jest wrocławski podróżnik i ekolog – Dominik Dobrowolski.

Akcja Czysta Odra 2023. W poniedziałek sprzątanie w gminie Dobrzeń Wielki i Opolu-Borkach

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.