Działania na rzecz planety zaczynają się lokalnie. Do województwa opolskiego w ramach akcji „OSP na straży środowiska” trafiło już 55 000 zł.

Nasza jednostka ma już na koncie 4542 zł – mówił Michał Złotnik, skarbnik OSP Zawada – To i tak nie jest największa zbiórka w województwie, gdyż coraz szerszym echem w środowisku strażaków odbijają się zbiórki druhów np. z Osowca, czy Dobrodzienia, gdzie praktycznie co miesiąc wyjeżdża TIR załadowany pod sufit elektrośmieciami – dodaje

„OSP na straży środowiska” to pierwszy i największy taki projekt jaki powstał w Polsce. Uroczysta inauguracja odbyła się 10 stycznia o godz. 11.00 w siedzibie OSP Wesoła w Warszawie. Głównym celem akcji jest zbiórka elektrycznych śmieci oraz edukacja ekologiczna.

Ekologia i ochrona środowiska to postawy od lat propagowane przez związki Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki projektowi „OSP na straży środowiska” za każdą tonę elektrycznych śmieci, którą mieszkańcy oddadzą do remizy, strażacy otrzymają dodatkowe środki na sprzęt.

Akcja od samego początku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród strażaków. Okazało się, że stare i niepotrzebne lodówki, zamrażarki, pralki, odkurzacze, telewizory, zabawki elektroniczne lub elektronarzędzia, których złomowiska nie chcą przyjmować, teraz można spieniężyć i to za duże pieniądze! Strażacy mogą w sposób całkowicie legalny zbierać wszelkiego rodzaju elektrośmieci, które często do tej pory lądowały w naszych lasach i rzekach. Widzimy również pewne przyspieszenie zgłoszeń do projektu, które tłumaczymy tym, iż pierwsze jednostki, które otrzymały już przelewy na swoje konta są naszymi najlepszymi ambasadorami akcji i potwierdzają, iż przyłączenie się do niej po prostu się opłaca – mówił Robert Raszczyk, koordynator projektu w województwie opolskim.

Akcja trwa od niedawna, a już padają rekordowy sumy. Za udział w projekcie „OSP na straży środowiska” Ochotnicze Straże Pożarne w całej Polsce otrzymały 500 000 zł.

Jeśli chodzi o gminę Dobrzeń Wielki to wygląda to następująco:

OSP Dobrzeń Mały –3 872 zł

OSP Dobrzeń Wielki –1 018 zł

OSP Kup – nie zostały jeszcze rozliczone

OSP Chróścice – swój pierwszy odbiór będą miały za 2 tyg.

A oto jak to wygląda w poszczególnych OSP w województwie opolskim:

Akcja „OSP na straży środowiska” nabiera tempa. Padły rekordowe sumy

O tym gdzie i kiedy w gminie Dobrzeń Wielki można oddawać elektrośmieci, mogą Państwo sprawdzić w linku poniżej.

Zobacz także: OSP na straży środowiska. Pozbądź się elektrycznych śmieci i wesprzyj strażaków w swojej okolicy

Organizatorami akcji są Elektryczne Śmieci, MB Recycling, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło wydarzenie patronatem honorowym.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".