Odczytanie fragmentów książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall przez Andrzeja Jakubczyka, aktora Teatru Kochanowskiego oraz złożenie kwiatów przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego przy głazie w miejscu dawnej synagogi przy ul. Barlickiego upamiętniły 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

– W imieniu opolan chcemy oddać hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim. Symbolicznie składamy kwiaty w najważniejszym miejscu dla przedwojennej społeczności żydowskiej w Opolu – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Powstanie w getcie warszawskim odbyło się 19 kwietnia 1943 roku.

– Mówi się o nim szeroko na całym świecie, a mało kto wie o powstaniu warszawskim. Tymczasem w Polsce bardzo żywa jest pamięć o powstaniu warszawskim, a pamięć o bohaterach getta jest mniej powszechna. Chcemy o tych wydarzeniach przypominać i skłaniać do refleksji nad tym czym jest totalitaryzm, czym był niemiecki nazizm i jaki los Niemcy zgotowali Europie – podkreślał prezydent.

Setna rocznica urodzin Marka Edelmana 

Dodajmy, że w 2019 roku mija 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana, który był jednym z ocalałych z getta, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia, w rocznicę powstania, co roku dostawał żółte żonkile przesyłką pocztową od adresata, którego tożsamości nie udało się ustalić. Kwiaty te składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Żonkil stał się tym samym symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Akcja „Żonkile” także w Opolu

Została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Tego dnia tysiące wolontariuszy zarówno Warszawie jak i wielu polskich miastach rozdaje tysiące papierowych żonkili.  Każdy warszawiak jak i mieszkańcy polskich miast i miasteczek mogą uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania.

Akcja „Żonkile”. Opole pamięta o ofiarach powstania w getcie warszawskim [WIDEO]Papierowe żonkile rozdają dzisiaj również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów w Opolu.

Krótka historia synagogi w Opolu

Budowla mieszcząca się przy dawnej ulicy Hafenstrasse (obecnie ul. Piastowska) przetrwała jedynie 41 lat. Jej otwarcie odbyło się 22 czerwca 1897 roku, a honory czynił nowy rabin opolski Leo Baeck, który  uroczyście otworzył drzwi synagogi.

Synagoga w Opolu została podpalona podczas „nocy kryształowej” z 9 na 10 listopada 1938 roku. Spłonęła wtedy biblioteka i archiwum gminy żydowskiej. Kilka dni po tym wydarzeniu przystąpiono do rozbiórki ruin synagogi.

W 1998 roku przy ul. Barlickiego 2 odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.