Gdybyśmy nie zaśmiecali środowiska, takie przedsięwzięcia nie byłyby potrzebne. A jednak 1 maja wolontariusze z Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego, Chróścic i Opola-Borek znów posprzątali okolice rzeki w ramach Akcji Czysta Odra.

W Opolu-Borkach ochotnicy oczyszczali odcinek nabrzeża rzeki znajdujący się w okolicy miejscowej przystani kajakowej, podobnie było w Dobrzeniu Małym. Społecznicy, którzy spotkali się w Dobrzeniu Wielkim, sprzątali natomiast od stoczni, przez rejon Odry Ślum, aż do śluzy. Z kolei chróściczanie zbierali śmieci w nadodrzańskim przysiółku Kąty.

– Jest bardzo dobrze, frekwencja dopisuje, a pogoda jest rewelacyjna. Takie akcje są potrzebne, środowisko jest niezwykle ważne, więc zależy nam, żeby Odra była czysta – podkreślał Beniamin Kokott z OSP Chróścice. – W tym roku zebraliśmy mniej śmieci niż w zeszłym, a to dobry znak. Cieszy również współpraca pomiędzy mieszkańcami Chróścic a okolicznymi instytucjami i organizacjami. Zbierali uczniowie, strażacy, rada sołecka i koło wędkarskie z Popielowa.

@opowiecie.info Gdybyśmy nie zaśmiecali środowiska, takie przedsięwzięcia nie byłyby potrzebne. A jednak 1 maja wolontariusze z Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego, Chróścic i Opola-Borek znów posprzątali okolice rzeki w ramach Akcji Czysta Odra.#AkcjaCzystaOdra #AkcjaCzystaOdra2023 #Odra #rzekaOdra #nature #eko #ekologia ♬ Natural Emotions – Muspace Lofi

Po wysprzątaniu nabrzeża Odry wolontariusze spotkali się na ognisku integracyjnym na przystani kajakowej w Dobrzeniu Małym. Tam podsumowali akcję, w której wzięło udział 79 osób – 24 w Dobrzeniu Wielkim, 15 w Dobrzeniu Małym, 20 w Chróścicach oraz 20 w Opolu-Borkach.

– Takie akcje są prowadzone od wielu lat, w różnych miejscach naszej kochanej planety. Warto na nie zabierać jak najwięcej ludzi, również dzieci, nie zostawiajmy młodszemu pokoleniu góry śmieci – zaznaczał Bogdan Partyka, uczestnik akcji. – Tutaj, nad wodą, możemy znaleźć wiele odpadów, łącznie z oponami, elektrośmieciami, jednorazowymi grillami, butelkami i puszkami. Należy pamiętać, abyśmy to, co przynieśliśmy nad wodę lub jakiekolwiek miejsce związane z naturą, zabrać później ze sobą i zostawić po sobie początek.

Akcja Czysta Odra to kolejna edycja międzynarodowego przedsięwzięcia, które rozpoczęło się 28 kwietnia i potrwa do 7 maja. Celem jest oczyszczenie okolic rzeki od źródeł w Czechach, poprzez jej czeskie, polskie i polsko-niemieckie odcinki, aż po ujście do Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. Wolontariusze z gminy Dobrzeń Wielki i Opola-Borek wzięli udział w tej akcji po raz drugi.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.