7 kobiet, które łączy ogromna wrażliwość i potrzeba działania. Zebrane razem na wystawie „Aktywizm Kobiecy” na opolskim placu Wolności. Opowieść o tym jak z niezgody na zastaną rzeczywistość rodzi się aktywność, która zmienia świat.
– Chcieliśmy pokazać siłę płynącą z solidarności kobiet i opowiedzieć o gniewie przelanym na kartony, wykrzyczanym i wyśpiewanym w jednej ze strajkowych piosenek – mówi Piotr Kirstein z Fundacji im. Romana Kirsteina, organizatora przedsięwzięcia. – Wybranie materiału wbrew pozorom nie było wcale łatwe z powodu ogromnej ilości wydarzeń, bo przez ostatnie dwa-trzy lata to dziełem właśnie kobiet są największe akcje protestacyjne i to one najbardziej bija się o swoje prawa. I nie tylko o swoje, o nasze też. Myślę jednak, że to co pokazaliśmy jest dość wyczerpującym obrazem ich działalności. Z jednej strony plansz pokazane są akcje protestacyjne, a z drugiej portrety kobiet bezpośrednio w nie zaangażowanych.
Polska ostatnich lat ma twarz kobiety aktywnej, kobiety walczącej o swoje prawa. Podejmowane przez kobiety działania przyjmują formę protestów ulicznych, blokad samochodowych, strajków, ale i spotkań w kobiecych kręgach, sieci pomocy i wsparcia dla grup zagrożonych wykluczeniem. Wystawa plenerowa Aktywizm Kobiecy opowiada o sile solidarności kobiet i o kobietach, które swoimi działaniami zmieniają rzeczywistość na lepszą.
Fot. melonik