„Uchwycone znienacka” to wystawa stopklatek uzyskanych z filmów, które przedstawiają taniec serpentynowy w wykonaniu Alfreda Poloka. Ekspozycję można podziwiać do końca miesiąca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Wernisaż odbył się 8 marca.

Wspomniane stopklatki artysta pozyskał z filmów, które nagrywał sam – umieszczając kamerę na statywie. W każdej z około dwudziestu antyram znalazła się inna akcja pokazana w kilku następujących po sobie ujęciach i okraszona tematycznym cytatem. W ten sposób uzyskał wiele dynamicznych i efektownych figur o różnych barwach. Stworzył je sobą, swoim ruchem i kolorowymi kostiumami.

– Wystawa jest podsumowaniem mojej dwuletniej pasji. Spełnia ona fantastyczną rolę, jako dodatek do przedstawienia teatralnego, to poezja i metafora, pewnego rodzaju ruchoma scenografia – podkreślał Alfred Polok. – To również sport, a mnie interesuje każda jego dziedzina, o ile jest w jakimś stopniu powiązana ze sztuką, ruch to przecież także przeżywanie artystyczne. Wreszcie znalazłem zamiennik jazdy figurowej na lodzie, bo zima jaka jest, każdy widzi.

Podczas wernisażu Alfred Polok opowiedział o swojej twórczości, o inspiracji jaką jest dla niego amerykańska aktorka Loie Fuller i o samym tańcu serpentynowym. Okazuje się, że Al Serpentinov to prawdopodobnie jedyny taki tancerz na Opolszczyźnie i możliwe, że jedyny w całej Polsce.

Po otwarciu wystawy wydarzenie przeniosło się do sali kinowej, gdzie artysta zatańczył na scenie przy akompaniamencie Grzegorza Mazura. Wcześniej jednak, z okazji Dnia Kobiet, rozdał paniom narysowane na kartkach kwiaty, czym nawiązał do swojej drugiej pasji, jaką jest malarstwo.

Alfred Polok to mieszkaniec Dobrzenia Wielkiego, urodzony w tej miejscowości w 1962 roku. Z zawodu zecer, a następnie grafik komputerowy w opolskich drukarniach oraz redakcjach dziennika i tygodnika. Lokalna społeczność zna go głównie jako świetnego malarza – to pasja towarzysząca mu od ukończenia szkoły podstawowej. Od dwóch lat swoje emocje wyraża również poprzez taniec serpentynowy: jest członkiem duetu Gregorio & Serpentinov oraz grupy teatralnej PantaŁyk.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.