Alicja Kołodziej została mistrzynią Europy kadetek w kategorii do 50 kg. Podczas mistrzostw w węgierskim Debreczynie klub Ari Dobrzeń Wielki reprezentowali też młodzieżowcy Aleksandra Bakuła i Aleksander Macioszek oraz seniorka Adrianna Niemczyk.

W drodze po złoto Alicja Kołodziej stoczyła cztery walki. W pierwszej pokonała Chorwatkę Lanę Šebrek Blažotić, a w drugiej Węgierkę Zsófię Szigeti i w ten sposób zameldowała się w półfinale. Tam natomiast zatriumfowała nad Ukrainką Yaną Sydor i awansowała do finału, w którym czekała na nią Zelma Finta z Węgier. Również w tym przypadku górą była zawodniczka z gminy Dobrzeń Wielki, która wraca do domu ze złotym medalem.

– Każda z moich rywalek prowadziła walkę w inny sposób. Wszystkie miały w sobie coś wyjątkowego, co wyróżniało je na tle innych osób. W dużej mierze właśnie przez to te zawody były dla mnie tak ważnym doświadczeniem – przyznała Alicja Kołodziej. – Czuję, że byłam na to gotowa. Praca trenerów, rodziców, moja i właściwie wszystkich naszych klubowiczów pomogła mi dojść do miejsca, w którym właśnie się znalazłam.

Alicja Kołodziej trenuje karate od dekady. To podopieczna trenerów Marcela Niemczyka i Adrianny Niemczyk. – Nie wiem, czy bez nich mogłabym kiedykolwiek choćby pomyśleć o starcie w takich zawodach. Do samych mistrzostw przygotowywaliśmy się około trzy i pół miesiąca, jednak już wtedy mieliśmy za sobą czas ciężkich treningów do kwalifikacji – podkreślała Alicja Kołodziej. – Obciążenia treningowe zmieniały się w zależności od okresu przygotowań. Bywały dni, podczas których trenowaliśmy dwa lub trzy razy, były też oczywiście dni wolne. Zdarzały się również trudne chwile, nie jestem w stanie policzyć, ile łez zostawiłam w sali gimnastycznej. Sądzę jednak, że to element niezbędny do jakiegokolwiek rozwoju.

Na podium w Debreczynie stanął też Aleksander Macioszek ze Starych Siołkowic, który zdobył brąz w kategorii młodzieżowców 80-85 kg. Rywalizację zakończył w półfinale, w którym pokonał go późniejszy złoty medalista – Litwin Renald Romankevič. Aleksandra Bakuła, startująca w kategorii 55-60 kg kobiet, odpadła natomiast w ćwierćfinale – wyeliminowała ją Ukrainka Olha Prodyus. Zarówno Macioszek, jak i Bakuła, debiutowali na mistrzostwach Europy.

Na koniec trzeba też wspomnieć o Adriannie Niemczyk, najbardziej utytułowanej zawodniczce klubu Ari, która na europejski poziom wróciła cztery miesiące po porodzie. Zawalczyła w kategorii open dla kobiet i choć pokazała się z bardzo dobrej strony, musiała uznać wyższość Alony Veresniak z Ukrainy.

Start na Węgrzech był dla karateków Ari pożegnaniem z sezonem. Ostatnie miesiące były dla dobrzeńskiego klubu szczególnie udane, zwłaszcza jeśli chodzi o czerwcowe 50. Mistrzostwa Polski Seniorów w Świnoujściu oraz Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców w Debreczynie. Na pierwszym z turniejów Mateusz Bewko wywalczył wicemistrzostwo Polski, a Jasmin Jędrzej brązowy medal. Na drugim natomiast Alicja Kołodziej została mistrzynią Europy, a Aleksander Macioszek brązowym medalistą.

– Jestem bardzo dumny ze wszystkich zawodników. Alicja jest bardzo sumienna, trenuje dużo i efektywnie, więc jej praca zaowocowała historycznym, zasłużonym wynikiem. Mieliśmy też dwa debiuty: Aleksa i Oli, którzy pokazali, że przy odpowiedniej pracy mogą być przyszłością polskiego karate seniorskiego. Cieszy mnie również fakt, że Ada potrafiła wrócić do startów na takim poziomie po czterech miesiącach od porodu – ocenił Marcel Niemczyk, prezes i trener Ari. – To był naprawdę dobry rok dla naszego klubu. Wyniki cieszą, ale jeszcze bardziej cieszy fakt, że nasi zawodnicy to naprawdę młodzi ludzie, więc jeśli wciąż będą pracować i rozwijać swoje umiejętności, to w przyszłości mogą zajść bardzo daleko. Hymn Polski, który grał nam podczas dekoracji Alicji, był jedną z najpiękniejszych chwil w moim życiu!

Klub karate Ari funkcjonuje od końcówki 2019 roku, a jego prezesem i trenerem jest Marcel Niemczyk (2 dan). Ari posiada sekcje w: Dobrzeniu Wielkim, Popielowie, Pokoju i Opolu-Czarnowąsach. W treningach uczestniczą zarówno zawodnicy, jak i osoby, które uprawiają karate rekreacyjnie – dzieci, młodzież i dorośli. Wśród nich są też reprezentanci kadry narodowej.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.