Rządowe propozycje Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to w sumie mniej pieniędzy niż do tej pory, ale i mniejszy zakres możliwych do wsparcia obszarów życia na wsi. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapisało w planie także zmniejszenie liczby Lokalnych Grup Działania.

– Nie zgadzamy się z tymi zapisami, zwłaszcza dotyczącymi podejścia LEADER, związanego z działaniami Lokalnych Grup Działania  – mówi członek zarządu województwa Antoni Konopka.

– Z analizy przygotowanego przez  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wynika, że zmniejszy się zarówno poziom finansowania tzw. dopłat bezpośrednich dla rolników – z 23,7 mld euro w latach 2014-2020 do poziomu 17,3 mld euro w latach 2023-2027, jak i finansowanie rozwoju obszarów wiejskich  – z 13,5 mld euro w tym okresie do zaledwie 7,8 mld euro w kolejnych latach. – Katastrofalnie zmniejszone zostały pieniądze na infrastrukturę na wsi – z 945 mln euro do poziomu 471 mln euro – podkreśla Antoni Konopka. – Ograniczony został zakres zadań, na który wpływ miały samorządy. Czyli nie będzie już finansowania budowy i modernizacji dróg lokalnych ani inwestycji w targowiska, znacząco ograniczono możliwości dofinansowania gospodarki wodno-ściekowej (tylko do systemów indywidualnego oczyszczani ścieków i zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi). A wiemy, że potrzeby gmin w tym zakresie są olbrzymie – alarmuje marszałek Konopka. Wylicza, że w ankietach dotyczących potrzeb inwestycyjnych na obszarach wiejskich w województwie opolskim potrzeby budowy bądź przebudowy dróg lokalnych gminy wyliczyły w sumie na około miliard złotych, podobnie kształtują się potrzeby dotyczące inwestycji kanalizacyjnych i wodociągowych. – To oznacza, że tak naprawdę obszary wiejskie zostały pozostawione samym sobie, a problem będą miały lokalne samorządy – dodaje.

– Dziś w województwie opolskim działa 10 Lokalnych Grup Działania i jedna Lokalna Grupa Rybacka. A w planie, przygotowanym przez ministerstwo rolnictwa możemy przeczytać, że zakłada się zmniejszenie liczby LGD w kraju. Nie zgadzamy się z przyjętym przez ministerstwo założeniem, że nie wszystkie LGD zostaną wybrane do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju. Bez żadnych podstaw prawnych dokonano podziału na lepsze i gorsze grupy – mówi Antoni Konopka. Dodaje, że zarząd województwa i komisja rozwoju obszarów wiejskich Związku Województw RP zaproponowały przyjęcie rozwiązania, polegającego na stworzeniu tzw. kopert regionalnych dla wszystkich województw, obejmujących 80% zapotrzebowania na lata 2014-2020.

– Czekamy teraz na odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i mamy nadzieję na poważne potraktowanie tej propozycji. Planujemy także w połowie września spotkanie ze wszystkim pracownikami wszystkich LGD w regionie i po tym spotkaniu, po konsultacjach, podejmiemy decyzję dotyczącą podejścia LEADER w naszym regionie – zapewnia wicemarszałek Antoni Konopka. – Chcielibyśmy także, jako zarząd województwa, zaproponować takie rozwiązania w przyszłym okresie programowania środków unijnych, które umożliwią LGD skuteczne ubieganie się o środki unijne, nie  tylko o te z funduszu wprost dedykowanemu rozwojowi obszarów wiejskich – dodaje.

Antoni Konopka o finansowaniu obszarów wiejskich (z LGD w tle)

 

Zaniepokojone sytuacją Lokalne Grupy działania wystosowały do władz regionu list otwarty, w którym czytamy między innymi:

Województwa wdrażające wielofunduszowy RLKS w pełnej formule mają jednak zapewnienie, że wszystkie LSR spełniające kryteria wyboru zostaną sfinansowane.
Powyższy klucz przedstawiony Państwu również w piśmie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 8 lipca 2021 r. potwierdzą że brak decyzji Zarządu Województwa Opolskiego o wprowadzeniu bezpośredniego wielofunduszowego mechanizmu RLKS na Opolszczyźnie będzie miał znaczące konsekwencje finansowe dla mieszkańców.
Nasze województwo może w ten sposób stracić ponad 41 mln zł, w porównaniu do bieżącego budżetu, na projekty składane za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Obecny budżet wynosi nieco ponad 103 mln zł. Ze względu na konkurencję na poziomie krajowym istnieje poważne ryzyko, że część obszarów wiejskich woje-wództwa opolskiego zostanie pozbawiona możliwości składania wniosków o dofinansowanie do Lokalnych Grup Działania. Mniejsze środki na strategie monofunduszowe sprawiają bowiem, że część spośród istniejących LGD może nie zostać wybranych do realizacji Lokalnych Strategii, tym samym część mieszkańców zostanie odcięta od możliwości ubiegania się o dofinansowanie na tym poziomie.
Z punktu widzenia Lokalnych Grup Działania województwa opolskiego i współpracujących z nami mieszkańców zmniejszanie dostępu do środków finansowych na poziomie lokalnym jest trudne do zaakceptowania.

Antoni Konopka uspokaja: – Wszystkie decyzje zostaną podjęte po dokładnym przeliczeniu i w porozumieniu z Lokalnymi Grupami Działania, tak, żeby nikt nie stracił – zapewnia.

Fot. Kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.