Kilkadziesiąt osób, które mimo fatalnej pogody przybyły w niedzielne popołudnie do Kościoła Ewangelickiego Księżnej Zofii w Pokoju wysłuchało godzinnego koncertu organowego i wokalnego w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Mieszkańcy Pokoju mają okazję do częstego obcowania z muzyką poważną. Licznie uczestniczyli w zainaugurowanym w Boze Ciało festiwalu weberowskim. Przed dwoma tygodniami  wzięli udział w koncercie charytatywnym, z którego dochód ma wspomóc remont ołtarza.

W niedzielne popołudnie wystapili tu dwaj muzycy: Michał Blechinger – organista i śpiewak Oskar Koziołek-Goetz. Artysci wykonali szereg utworów Jana Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa i Feliksa Mendelssohna Bartholdyego. Całość znakomicie poprowadził Hubert Prochota – znany z ogromnej wiedzy muzycznej a także umiejętności interesującego mówienia o muzyce, jej historii i istocie.

To był szczególny koncert – zapewnił proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, ks. Eneasz Kowalski.

Obydwaj artyści występujący w w niedzielne popoludnie są w Opolu i regionie doskonale znani. Organista Michał Blechinger, urodzony w 1981 roku jest absolwentem   Studium Muzyki Kościelnej w Opolu (1998, dyplom z wyróżnieniem) i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów ad. Marka Wolaka (2008, dyplom z wyróżnieniem). Jako stypendysta programu Socrates-Erasmus przebywał we Frankfurcie nad Menem, gdzie doskonalił swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Daniela Rotha. Brał również udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych m.in. przez Jona Laukvika, Guy Boveta, Oliviera Latry. Koncertował w Polsce, w Niemczech i w Czechach. Jest organistą kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu–Nowej Wsi Królewskiej. Prowadzi działalność pedagogiczną w Katedrze Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu.

Z kolei bas/baryton Oskar Koziołek-Gotz to  pochodzący spod Głogówka absolwent  Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu, Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Śpiewak podejmujący wielostronną działalność muzyczną w kraju i zagranicą, związany m. in. z zespołami Deutsche Oper w Berlinie, Rundfunkchor Berlin, Solistenensemble Phoenix16, Winteroper w Poczdamie. Odnajduje się w wielu stylistykach, wykonując muzykę różnych epok, recitale pieśniarskie i operowe, uczestniczy w prawykonaniach eksperymentalnej muzyki współczesnej, nominowany do Fryderyka 2015 za „Passio“ Dariusza Przybylskiego, upowszechnia muzykę polską za granicą (opery Moniuszki i Kurpińskiego w Berlinie, prawykonanie „Halki“ St. Moniuszki w Wlk. Brytanii).

A oto fragment niedzielnego koncertu:

Koncertowi towarzyszyła miniwystawa eksponatów ze zbiorów parafialnych.

Bach, Brahms i Mendelssohn w Pokoju

Bach, Brahms i Mendelssohn w PokojuBach, Brahms i Mendelssohn w PokojuBach, Brahms i Mendelssohn w PokojuBach, Brahms i Mendelssohn w PokojuBach, Brahms i Mendelssohn w Pokoju

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.