Barbara Lach, aktorka od lat związana z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, w najbliższą sobotę obchodzić będzie swój jubileusz – ponad 40 lat pracy artystycznej. 

– Barbara Lach jest jedną z najbardziej rozpoznawalnym aktorek naszego teatru – przekonuje Magdalena Starczewska z OTLiA. – Przez lata stworzyła dziesiątki ról w spektaklach dla dzieci i dorosłych. Jest także  znana ze swojej działalności charytatywnej. Zarówno w artystycznej, jak i społecznej dziedzinie.

Barbara Lach jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Od 1981 r. do 1993 roku zatrudniona była w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a od 1993 w samodzielnym już Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu.

– Jej lata pracy w teatrze obfitują w wiele pięknych i niezapomnianych ról, nagradzanych przez środowisko lalkarskie, a także doceniane przez publiczność. Wielokrotnie, spektakle z jej udziałem, prezentowane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, gdzie zostały zauważone i docenione przez
krytykę i jury.

– Poprzez wyjątkowe kreacje aktorskie, tworzone z pasją i całkowitym oddaniem, Barbara Lach zjednała sobie mnóstwo wielbicieli, zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Przez ponad 40 lat pracy artystycznej, stworzyła mnóstwo arcyciekawych i pasjonujących kreacji aktorskich, którymi potrafiła widzów wzruszyć, rozbawić i zaintrygować.

– Jej artystyczna wszechstronność, umiejętności i talent, zostały nagrodzone m.in. prestiżową nagrodą Henryk, przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP-u za wybitne osiągnięcia oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Nagrodę, Barbara Lach otrzymała w dowód najwyższego uznania talentu i wybitnych osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej.

Barbara Lach – legenda opolskiego teatru obchodzi jubileusz pracy twórczej

O królestwie drzew i traw fot. Rafał Mielnik

Barbara Lach, poza pracą artystyczną na scenie, z pasją oddaje się także działaniom charytatywnym na rzecz środowisk wykluczonych, osób chorych czy seniorów

Za swoją działalność na rzecz potrzebujących w roku 2016 otrzymała wyróżnienie w konkursie „Społecznik Roku” Województwa Opolskiego.

Aktorka od wielu lat stale współpracuje z Domem Dziecka w Chmielowicach, spotykając się z podopiecznymi i prowadząc z nimi warsztaty teatralne. W roku 2019 powstał spektakl z udziałem podopiecznych Domu Dziecka, inspirowany „Małym Księciem” Antoine de Saint-Exupéry’ego, nad którym Barbara Lach sprawowała opiekę artystyczną.

Wielokrotnie brała udział także w akcjach charytatywnych podejmowanych przez Opolski Teatr Lalki i Aktora i Fundację „Dr Clown” Region Opolszczyzna, polegających na odwiedzinach dzieci chorych, przebywających w opolskich szpitalach, w czasie obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. Aktorzy OTLiA, w tym Barbara Lach, wraz z wolontariuszami Fundacji, spotykali się z dziećmi w szpitalach, organizując dla nich specjalne działania, tym samym sprawiając, by ich pobyt w szpitalu był choć odrobinę przyjemniejszy.

Barbara Lach wielokrotnie spotykała się z podopiecznymi opolskim Domów Seniora, opowiadając o swojej pracy, pasji i przybliżając seniorom sztukę teatru lalek.

Prezentowała także niewielkie przedstawienie „O Rybaku i Złotej Rybce” (które sama opracowała od scenariusza po wykonanie), które prezentowała w domach dziecka.

Mimo ogromnego dorobku artystycznego, dużych osiągnięć, zdobytych nagród i rozległej działalności charytatywnej, Barbara Lach nadal pracuje zawodowo, wciąż tworzy kolejne, pasjonujące role w nowych produkcjach teatralnych i nadal opracowuje koncepcje działań, których odbiorcami są osoby potrzebujące.

Barbara Lach była wielokrotnie nagradzana

Otrzymała m.in.: Nagrodę Honorową Prezydenta Miasta Opola za wybitne osiągnięcia w Dziedzinie Kultury (2015) i wyróżnienie w konkursie „Społecznik Roku” Województwa Opolskiego (2016). W 2008 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczystości jubileuszowe artystki, z udziałem Wojewody Opolskiego i wiceprezydenta Opola, odbędą się w sobotę 25 czerwca o godz. 17.15 na dużej scenie w OTLiA.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze