Tysiące osób bawiły się podczas hucznego Oktoberfestu w Krapkowicach. Impreza odbyła się w sobotę (7.10) w miejscowej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Władysława Piechoty.

Wstęp na wydarzenie był darmowy, a na jego uczestników czekało wszystko, co charakterystyczne dla Oktoberfestu. Dzięki temu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wyprawiło w Krapkowicach wielkie święto kultury niemieckiej, dobrej zabawy i pysznego jedzenia.

@opowiecie.info Tysiące osób bawiły się podczas hucznego Oktoberfestu w Krapkowicach. Impreza odbyła się w sobotę (7.10) w miejscowej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Władysława Piechoty. #OktoberfestKrapkowice #Oktoberfest #Oktoberfest2023 #Krapkowice #zabawa #impreza #party #MniejszośćNiemiecka #MN #TowarzystwoSpołecznoKulturalneNiemców #TSKN #DeutscheMinderheit #DM #Niemcy #Deutschland ♬ Oktoberfest – Lisoni

– Bardzo podoba mi się, że jest tu tak dużo osób poubieranych w bawarskie stroje. Cieszę się, że kultywuje się niemiecką kulturę, bo w żadnym innym miejscu w Polsce nie jesteśmy w stanie poczuć takiego klimatu, jak na Opolszczyźnie – podkreślała Julia Szołtysek ze Zdzieszowic. – To siła i jedność naszego regionu, wydaje mi się, że ludzie na szeroko pojętym Śląsku są bardziej ze sobą zjednoczeni niż w jakimkolwiek innym miejscu. Jestem tu kolejny raz i za rok na pewno wrócę.

Wnętrze hali przystrojono dekoracjami, które dodały jej bawarskiego klimatu. Do tego wielu uczestników postawiło na południowoniemieckie stroje – kobiety na sukienki dirndl, a mężczyźni na spodnie lederhose. W te same tony uderzały też pozostałe elementy imprezy.

Były to chociażby występy Krapkowickiej Orkiestry Dętej, Zuzanny Herud i OderBlassBandu, czy gwiazd wieczoru – Andrei Rischki i orkiestry BSA Brass. Nie tylko koncerty, ale i całe wydarzenie poprowadził z kolei duet: Aneta Lissy-Kluczny i Norbert Rasch.

Po koncertach pałeczkę przejął zespół Lala Band, który zabawiał uczestników Oktoberfestu do późnej nocy. W trakcie całej imprezy nie zabrakło też atrakcji dla dzieci i konkursów dla pozostałych uczestników.

– Bardzo fajny i super zorganizowany Oktoberfest ze świetną muzyką. Przyjeżdżamy tutaj z dziewczyną każdego roku, oczywiście ubrani w odpowiednie stroje – przyznał Stefan Thomalla z Dobrej. – Przyciąga nas tu wyjątkowy klimat i wielka swoboda pozwalająca po prostu wyjść na środek i bawić się. Podoba mi się także wystrój sali i obecne w niej niemieckie akcenty.

Organizatorzy zadbali też o bogatą ofertę gastronomiczną. Wśród oferowanych niemieckich przysmaków znalazły się chociażby kiełbasa, precle i pierniki oktoberfestowe. Uczestnicy mogli też skosztować ciasta i kawy od renomowanej firmy Magosz.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Samorządu Województwa Opolskiego i Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info objął tę imprezę patronatem medialnym.

– To jeden z największych Oktoberfestów na Opolszczyźnie. Przyciągnęliśmy tutaj tysiące osób, klimat jest wesoły, a ludzie zadowoleni. Szczególnie dumni jesteśmy właśnie z frekwencji – ocenił Daniel Bewko z TSKN Opole. – To wielka zasługa Mniejszości Niemieckiej, która działa prężenie i oddolnie, począwszy od gminnych kół DFK. Mieszkańcy regionu to jednak nie wszyscy, odwiedziły nas też osoby spoza województwa i z zagranicy.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.