– Protest przeciw zamykaniu niemieckich reaktorów atomowych organizuje opolski oddolny ruch Extinction Rebellion wraz z fundacją FOTA4Climate. Protest odbędzie się pod konsulatem niemieckim na ulicy Strzelców Bytomskich w Opolu, w środę 22.12 o godzinie 16.00. Będzie miał cichy i lamentowy charakter – informuje Ola Czarnecka, aktywistka proklimatyczna.
– Zamykanie sprawnych elektrowni atomowych przez rząd Niemiec jest klimatycznym samobójstwem – mówi Czarnecka. – Eksperci do spraw energetyki są zgodni: energia jądrowa jest kluczowa dla zapobiegania zmianom klimatu. Czytając kluczowe fragmenty ostatniego raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) możemy zauważyć, że: „by uniknąć ocieplenia klimatu o więcej niż 1.5 C potrzebujemy wzrostu udziału energii ze źródeł niskoemisyjnych (wliczając OZE, energetykę jądrowa i paliwa kopalne z CCS [sekwestracją dwutlenku węgla])”.
– Mamy poważne powody do rozpaczy i zaśpiewamy zapomniane pieśni pogrzebowe – informuje Czarnecka, jednocześnie zapraszając wszystkich do udziału w proteście.
Dzieje się to w czasie, kiedy:raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu przy ONZ podkreśla istotną rolę bezemisyjnej energii jądrowej w procesie redukcji emisji CO2 do atmosfery;dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji ds. Energii wzywa do tego, aby nie wytrącać jej sobie z rąk jako potężnego narzędzia dekarbonizacji;na świecie trwa jądrowy renesans, bo Chiny i Indie budują elektrownie jądrowe w bezprecedensowej liczbie;
w Japonii pojawia się raport o tym, że wyłączenie jądrówek po wypadkach w Fukiszimie było błędem;raport UNSCEAR potwierdza, że skutki Czarnobyla miały o wiele mniejszy zasięg i siłę niż chciałyby tego zachodnie media;Szwajcarzy głosują przeciw inicjatywie Zielonych, która nakazałaby im przedwcześnie zamknąć swoje elektrownie jądrowe;w płonącej Australii, gdzie lobby węglowe wystarało się o zakaz energetyki nuklearnej coraz częściej mówi się o konieczności jego zniesienia;w Szwecji rośnie poparcie opinii publicznej dla tego sektora a w samej tylko UE elektrownie jądrowe budują lub będą budować Węgry, Słowacja, Czechy, Finlandia, Francja (buduje ją także wychodząca właśnie z UE Wielka Brytania).