Badania prenatalne, szkoły rodzenia, opieka w okresie ciąży, porodu i połogu – to nowe założenia projektu Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Placówka przygotuje ponad 20 tys. darmowych porad i badań dla rodzin, w szczególności kobiet w ciąży i dzieci do lat 2 z województwa opolskiego. Koszt to ponad 7 mln zł.
W ramach programu Kliniczne Centrum planuje wykonać ponad 17 tys. badań oraz porad, dodatkowo ok. 3 tys. badań (tylko prenatalnych) zostanie zrealizowanych przez Partnera Projektu, czyli Mączka – Lekarze Ginekolodzy – spółka partnerska w Opolu.
– Projekt jest adresowany do całych rodzin, ale przede wszystkim ukierunkowany na jeden z istotniejszych etapów w życiu kobiety, przypadający na okres ciąży oraz wczesnego macierzyństwa – mówi Edward Puchała Dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
– Uznaliśmy, że zbliżający się Dzień Kobiet jest doskonałą okazją na jego inaugurację. Mam nadzieję, że panie będą usatysfakcjonowane z dodatkowej opieki medycznej, którą dzięki funduszom unijnym możemy im zaproponować.
Z jakich badań można skorzystać?
W ramach bloku: Poprawa jakości opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu, mieszkańcy województwa opolskiego mogą korzystać z:
- Badań prenatalnych – dla kobiet wieku do 35 lat
- Mobilnej opieki okołoporodowej, czyli szkół rodzenia, opieki położnej środowiskowej, poradni laktacyjnej, wczesnej rehabilitacji kobiet po porodzie, wsparcia kobiet po ciąży mnogiej.
- Poradnictwa specjalistycznego dla rodziców, czyli poradnictwa: neonatologa, prawnika, neurologopedy, fizjoterapeuty, psychologa, pielęgniarki neonatologicznej, pielęgniarki i położnej w zakresie udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy noworodkowi oraz dietetyka.
W ramach bloku: Ochrony zdrowia dziecka w kierunku wsparcia jego rozwoju psychospołecznego
- Pogłębionej diagnostyki rozwoju (psychomotorycznego) dziecka za pomocą metod: Skala Brazeltona, Metoda Prechtla, Ocena Rozwoju Dziecka wg Kamieni Milowych, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa.
Niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – diagnostyka pediatryczna, neurologopedyczna, gastrologiczna, fizjoterapeutyczna, a także wykorzystanie takich metod jak: diagnoza SI, skale rozwoju Bayley-II, karty oceny rozwoju psychoruchowego, badanie USG przezciemiączkowe lub jamy brzusznej
Składa się z dwóch bloków tematycznych:
- Poprawa jakości opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu.
- Ochrona zdrowia dziecka w kierunku wsparcia jego rozwoju psychospołecznego.
Kontakt dla zainteresowanych świadczeniami:
Badania prenatalne – Poradnia Ginekologiczno – Położnicza Klinicznego Centrum
tel. 77 454 54 01 wew. 661
tel. kom. 533 722 106
Partner projektu:
Mączka – Lekarze Ginekolodzy – Spółka Partnerska
ul. Aleja “Solidarności” 26
tel. 531 411 612
Pozostałe porady i badania – Poradnia Neonatologiczna Klinicznego Centrum
tel. 77 454 54 01 wew. 611 lub 77 434 06 82
tel. kom. 534 084 542
Fot. prasowe