Jubileuszową, trzydziestą odsłoną Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena będą rządzić światy równoległe. Rozbiegania i zatrzymania, moda i staroświeckość, a przy tym melancholia i wizje energetyczne. Momentami, odmienne ujęcia klasyki, dostarczą podczas tegorocznego Festiwalu wiele satysfakcji. Taka rocznica to idealny pretekst, by uświadomić sobie, że to, co najbardziej imponuje nam w muzyce, to jej niejednoznaczność.

W 1806 roku na Śląsk przyjechał Ludwig van Beethoven. Jego przyjaciel i mecenas książę Karol Lichnowski miał rezydencję m.in. w okolicach Opavy. Stąd niedaleko było do Głogówka, a hrabia Oppersdorff zabiegał, by kompozytor odwiedził również jego zamek. Działająca wówczas na zamku orkiestra powitała mistrza grając jego II Symfonię. Podczas swojego pobytu w Głogówku Ludwig van Beethoven pracował nad V Symfonią. Hrabia wypłacił muzykowi zaliczkę licząc na dedykację. Na partyturze V Symfonii nie widnieje jednak nazwisko Oppersdorffa. Beethoven miał kłopoty finansowe i sprzedał kompozycję innej osobie. Ostatecznie jednak zadedykował hrabiemu IV Symfonię. Cieszymy się, że dwie z dziewięciu symfonii, które stworzył kompozytor, związane są z naszym miastem – mówi kustosz Muzeum Regionalnego w Głogówku Aleksander Devosges Cuber. By upamiętnić związki muzyka z Głogówkiem, w mieście odbywa się Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W tym roku odbędzie się 30. edycja festiwalu.

Koncerty od 15 września do 2 października 2022 roku w Głogówku.

Program tegorocznej edycji festiwalu rozpoczną otwarte warsztaty chóralne i kształcące emisję głosu, natomiast pierwszy koncert wybrzmi dziełem samego patrona – kwartetem smyczkowym Serioso w aranżacji na oktet. Taki start, na wskroś gęsty i technicznie eksperymentalny symbolicznie odnosi się do wydarzeń z 1806 roku, gdy na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franzowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60. Ponad dwieście lat później, ten głośny epizod nabiera pogłębionego charakteru, ale jednak pozostaje w swym wymiarze bardzo intymny. Poza tym, dzięki najlepszym gościom tego jubileuszu: Baltic Neopolis Virtuosi, Tomaszowi i Adamowi Tomaszewskim, Hyukowi Lee, Wajnberg Trio, Orkiestrze Filharmonii Opolskiej oraz Metropolis Piano Quartet, słuchacze będą mogli poznać muzyczne koncepcje – wyrazowo odmienne od tych uznanych za kanoniczne. Tegoroczne święto muzyki to także okazja do zaprezentowania lokalnych debiutów, podczas których usłyszymy Juliannę Trinczek i Rafała Porembę.

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena stanowi jeden z najbardziej wartościowych projektów muzycznych na Górnym Śląsku i upamiętnia jedyne miejsce na mapie Polski, w którym Ludwig van Beethoven mieszkał przez kilka miesięcy i komponował. Tradycje muzyczne Głogówka sięgają czasów średniowiecza, kiedy w głogóweckim klasztorze mieszkał i tworzył autor najstarszych zapisów nutowych z wielogłosową ewangelią o Marii i Marcie – „hoc et pulchrum evangelium”, Nicolaus von Cosel – czyli Mikołaj z Koźla. Przez następne stulecia związani z tą miejscowością byli Bartłomiej Pękiel, Georg Brikner, Johannes Sedlatzek, Gerhard Strecke, czy Carl Zuschneid. Jednak najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Głogówku, był pobyt kompozytora Ludwiga van Beethovena. Była to jedyna wizyta mistrza na Śląsku. Historia tego wydarzenia jest tym bardziej niezwykła, że w krótkim czasie od momentu wyjazdu Beethovena z Głogówka, zrodziło się wielkie dzieło światowej muzyki zadedykowane głogóweckiemu hrabiemu.

Beethoven już po raz trzydziesty w Głogówku

Festiwal realizowany jest poza największymi centrami kulturalnymi i gospodarczymi Polski, jednak od wielu lat cieszy się wsparciem i uznaniem międzynarodowych środowisk muzycznych, takich jak: American Paderewski Piano Competition w Los Angeles, Deutscher Klavierwettbewerb, Polnischer Musik w Hamburgu, Chopin Festival w Nohant. Od wielu lat w Głogówku gościli i goszczą z koncertami najwybitniejsi muzycy z Polski i z zagranicy, m.in. Kaja Danczowska, Piotr Paleczny, Julian Gembalski, Konstanty Kulka, Beata Bilińska, Urszula Kryger, Jadwiga Rappe, Rafał Łuszczewski, Helene Tysman, Peter Toth, Tomasz Tomaszewski, Eugene Indjic. W 2006 roku, z okazji dwusetnej rocznicy pobytu Beethovena u Oppersdorffa, w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Junges Klangforum Mitte Europa pod batutą Jana Krzysztofa Pendereckiego.

Głogówek jest miastem historycznym, z ponad dwudziestohektarowym parkiem krajobrazowym przylegającym do ścisłego centrum. Walory miasta podkreśla przede wszystkim bogaty zespół zabytków o znaczeniu ponadregionalnym, jak śródrynkowe kościoły pw. św. Bartłomieja (1357r.) z kaplicą mauzoleum Oppersdorffów (m.in. nagrobek autorstwa Gregora Hahna i Sebastiana Sali) – oraz kompleks kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów (kaplica św. Antoniego, Sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej, kaplica Grobu Pańskiego). A także XVI-wieczny zamek (XVI w.) i średniowieczna Wieża Basztowa z przylegającym budynkiem szesnastowiecznego więzienia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.