Biało-czerwono zrobiło się dziś na placu Ciolka w Chrząstowicach. Mieszkańcy gminy uczcili ważne dla Polski jubileusze: 20. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, 25. lat przystąpienia do NATO, a także 35. rocznicę wyborów parlamentarnych w 1989 roku.

„Spotkanie Wolności” , bo pod taką nazwą odbyło się to wydarzenie, zgromadziło kilkadziesiąt osób. Uczestnicy mieli biało-czerwone stroje lub dodatki w takich kolorach. Wspólnie odśpiewali hymn Polski oraz Unii Europejskiej, a następnie zatańczyli poloneza.

– 4 czerwca to data symboliczna. 35 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Na pamiątkę tego obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. To wydarzenie dało bowiem początek zmiany systemu politycznego w Polsce. 12 marca 1999 roku przystąpiliśmy do NATO, a 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej, co znacznie wpłynęło i wpływa na rozwój gospodarczy oraz społeczny naszego kraju – mówiła w swoim wystąpieniu Daria Pawlak, zastępca wójta gminy Chrząstowice.

Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Dinozaurów.

– Chcemy podkreślać istotę i wartość świętowania ważnych wydarzeń we współczesnej historii, przekazywać to młodzieży, a przede wszystkim cieszyć się z wolności. Stanowczo zbyt mało się uśmiechamy. A ja do wyrażania radości was bardzo zachęcam – powiedziała uczestnikom spotkania Anna Golec, prezes LGD Kraina Dinozaurów.

Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe przypinki z flagami Polski i Unii Europejskiej.

„Spotkanie Wolności” zorganizowano dziś także w Dobrodzeniu, Kolonowskiem, Ozimku, Pawonkowie, Turawie, Zębowicach i Zawadzkiem.

Wydarzenia zrealizowano w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Fot. Anna Kurc

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.